Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
20.07.2018 10:19

Praca większości Polaków jest mało wydajna. Grozi nam los Grecji i Włoch

Około 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Steinz/REPORTER)

26 proc. Polaków wypracowuje połowę PKB – alarmuje ”Rzeczpospolita”. Oznacza to, że praca zaledwie 5,6 mln zatrudnionych jest faktycznie efektywna.

Około 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach: mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym czy pracując na własny rachunek - pisze ”Rzeczpospolita” powołująca się na analizy Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR.

Czytaj również: Bruksela chce europejskiego urzędu pracy. To może uderzyć w pracowników z Polski

Produktywne jest zaledwie 26 proc. zatrudnionych. To ta część wypracowuje połowę PKB. Jak zaznacza ekspert FOR cytowany przez dziennik, to w spółkach kapitałowych produktywność jest średnio kilkukrotnie wyższa niż w mikrobiznesie czy w rolnictwie.

Zobacz: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Jednak na Zachodzie wydajność jest dużo bardziej wyrównana. Jak zaznacza na łamach "Rz" główny ekonomista FOR, wzrost wydajności wiąże się z inwestycjami, na które fundusze posiadają głównie duże firmy.

Dlatego też właśnie o usuwanie barier, które zniechęcają firmy do inwestycji i do wzrostu, powinno zadbać państwo.

Jeśli nie zwiększymy produktywności, grozi nam los pogrążonych w kryzysie Grecji i Włoch – pisze "Rzeczpospolita". Konieczna jest aktywizacja biernych zawodowo i program ułatwiający transfer pracowników do bardziej wydajnych sektorów.

Tymczasem bez pracy jest coraz mniej Polaków i ten pozytywny trend utrzyma się co najmniej do 2020 roku - wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, forum obywatelskiego rozwoju, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2018

ZK590ZA 400 euro na miesiąc chcą mieć stachanowców do 65 lat życia. Uprzywilejowani leżą już w wieku 40+ z emeryturą 2x wyższą od wynagrodzenia … Czytaj całość

20-07-2018

KorJaka płaca taką praca

21-07-2018

FeleW Polsce w latach 90 było gorzej niż w Grecji podczas najgorszego kryzysu !! Jaki los Grecji... Nigdzie nie ma takiej bidy jak w PL ...

Rozwiń komentarze (49)