Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca większości Polaków jest mało wydajna. Grozi nam los Grecji i Włoch

Praca większości Polaków jest mało wydajna. Grozi nam los Grecji i Włoch

Fot. Steinz/REPORTER

26 proc. Polaków wypracowuje połowę PKB – alarmuje ”Rzeczpospolita”. Oznacza to, że praca zaledwie 5,6 mln zatrudnionych jest faktycznie efektywna.

Około 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach: mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym czy pracując na własny rachunek - pisze ”Rzeczpospolita” powołująca się na analizy Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR.

Czytaj również: Bruksela chce europejskiego urzędu pracy. To może uderzyć w pracowników z Polski

Produktywne jest zaledwie 26 proc. zatrudnionych. To ta część wypracowuje połowę PKB. Jak zaznacza ekspert FOR cytowany przez dziennik, to w spółkach kapitałowych produktywność jest średnio kilkukrotnie wyższa niż w mikrobiznesie czy w rolnictwie.

Zobacz: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

 

Jednak na Zachodzie wydajność jest dużo bardziej wyrównana. Jak zaznacza na łamach "Rz" główny ekonomista FOR, wzrost wydajności wiąże się z inwestycjami, na które fundusze posiadają głównie duże firmy.

Dlatego też właśnie o usuwanie barier, które zniechęcają firmy do inwestycji i do wzrostu, powinno zadbać państwo.

Czytaj też: Dyrektywa o pracownikach delegowanych przyjęta. Nie pomógł sprzeciw Polski i Węgier

Jeśli nie zwiększymy produktywności, grozi nam los pogrążonych w kryzysie Grecji i Włoch – pisze "Rzeczpospolita". Konieczna jest aktywizacja biernych zawodowo i program ułatwiający transfer pracowników do bardziej wydajnych sektorów.

Tymczasem bez pracy jest coraz mniej Polaków i ten pozytywny trend utrzyma się co najmniej do 2020 roku - wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pkb, wydajność, forum obywatelskiego rozwoju
Czytaj także
Polecane galerie
KOT
2018-07-24 15:06
Jeśli pracownik w mikroprzedsiębiorstwie dostaje 2100 brutto, a resztę pod stołem to statystycznie jest mało wydajny. Podobnie samozatrudniony, który brzydzi się wystawić fakturę i pieniądze za usługę bierze do ręki .
gość2
2018-07-24 13:19
Dawaj, dawaj, dawaj. Nie apozdywaj.
wuj matt
2018-07-23 13:03
wypłaty większości polaków są mało wydajne.....
Pokaż wszystkie komentarze (48)