Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Praca większości Polaków jest mało wydajna. Grozi nam los Grecji i Włoch

49
Podziel się:

Około 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach.

Praca większości Polaków jest mało wydajna. Grozi nam los Grecji i Włoch
(Steinz/REPORTER)

26 proc. Polaków wypracowuje połowę PKB – alarmuje ”Rzeczpospolita”. Oznacza to, że praca zaledwie 5,6 mln zatrudnionych jest faktycznie efektywna.

Około 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach: mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym czy pracując na własny rachunek - pisze ”Rzeczpospolita” powołująca się na analizy Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR.

Czytaj również: Bruksela chce europejskiego urzędu pracy. To może uderzyć w pracowników z Polski

Produktywne jest zaledwie 26 proc. zatrudnionych. To ta część wypracowuje połowę PKB. Jak zaznacza ekspert FOR cytowany przez dziennik, to w spółkach kapitałowych produktywność jest średnio kilkukrotnie wyższa niż w mikrobiznesie czy w rolnictwie.

Zobacz także: Zobacz: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Jednak na Zachodzie wydajność jest dużo bardziej wyrównana. Jak zaznacza na łamach "Rz" główny ekonomista FOR, wzrost wydajności wiąże się z inwestycjami, na które fundusze posiadają głównie duże firmy.

Dlatego też właśnie o usuwanie barier, które zniechęcają firmy do inwestycji i do wzrostu, powinno zadbać państwo.

Jeśli nie zwiększymy produktywności, grozi nam los pogrążonych w kryzysie Grecji i Włoch – pisze "Rzeczpospolita". Konieczna jest aktywizacja biernych zawodowo i program ułatwiający transfer pracowników do bardziej wydajnych sektorów.

Tymczasem bez pracy jest coraz mniej Polaków i ten pozytywny trend utrzyma się co najmniej do 2020 roku - wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
ataraeysae
6 lat temu
Polacy pracują najwięcej za najmniej pieniędzy, dziwię się że jeszcze w Polsce ktoś zostaje i liczy na cokolwiek dobrego. Same nakazy i zakazy, kontrole, i zawsze rząd uwaza obywatela za złodzieja, jakaś masakra. A teraz czas kiełbas przedwyborczych, potem zostanie jak zawsze suchy chleb z tych kiełbas.
KOT
6 lat temu
Jeśli pracownik w mikroprzedsiębiorstwie dostaje 2100 brutto, a resztę pod stołem to statystycznie jest mało wydajny. Podobnie samozatrudniony, który brzydzi się wystawić fakturę i pieniądze za usługę bierze do ręki .
gość2
6 lat temu
Dawaj, dawaj, dawaj. Nie apozdywaj.
wuj matt
6 lat temu
wypłaty większości polaków są mało wydajne.....
menadżer
6 lat temu
Arbajt, sznela!
...
Następna strona