Notowania

praca
16.07.2018 13:52

Bezrobocie w Polsce za 2 lata ma spaść do 3,3 procent. Nowe prognozy NBP

Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
Rynek pracy jest coraz bardziej po stronie pracownika.

Bez pracy jest coraz mniej Polaków i ten pozytywny trend utrzyma się co najmniej do 2020 roku - wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował "Raport o inflacji". Oprócz informacji na temat prognozowanych zmian cen, ekonomiści zaprezentowali oczekiwania odnośnie sytuacji na rynku pracy do 2020 roku.

Zgodnie z nimi stopa bezrobocia obniży się do 3,6 proc. na koniec tego roku wobec 4,9 proc. na koniec 2017 roku. W grudniu przyszłego roku ma zejść do 3,4 proc., a rok później - do 3,3 proc.

W porównaniu z poprzednim opracowaniem z marca prognozy zmieniły się na plus. Wtedy na ten rok szacowano, że bez pracy będzie 3,9 proc. ludzi.

"Wzrost liczby pracujących będzie w horyzoncie projekcji stopniowo wyhamowywał. Obecnie uwarunkowania popytu na pracę pozostają korzystne, jednak wraz ze spowolnieniem dynamiki PKB w najbliższych latach oczekiwany jest również wolniejszy przyrost popytu na pracę - studzą hurraoptymizm eksperci, którzy opracowywali raport dla NBP.

Według raportu ograniczeniem dla wzrostu liczby pracujących będzie także w coraz większym stopniu podaż nowych pracowników. Zasób osób bezrobotnych, które mogłyby podjąć pracę jest niewielki, co odzwierciedla rekordowo niska i malejąca stopa bezrobocia.

W konsekwencji utrzymują się trudności przedsiębiorstw ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wyrazem tego jest historycznie wysoki odsetek firm wskazujących niedobór pracowników jako barierę działalności oraz deklarujących posiadanie nieobsadzonych stanowisk pracy.

"Money. To się liczy". Gościem: Ewelina Gulbinowicz - Menedżer ds. Marketingu Alior Banku

Co z płacami? "Dynamika wynagrodzeń w latach 2018-2020 będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie, przewyższając w ujęciu realnym tempo wzrostu wydajności pracy. Z jednej strony w kierunku wyższej dynamiki płac będzie oddziaływać dalszy spadek stopy bezrobocia oraz wzrost inflacji cen konsumenta. Z drugiej strony w horyzoncie projekcji zmniejszy się wzrost popytu na pracę ze strony przedsiębiorstw, a presję płacową w gospodarce będzie łagodziła dodatkowo obecność imigrantów z Ukrainy" - czytamy w raporcie.

Według NBP korzystna koniunktura na rynku pracy będzie sprzyjać aktywizacji zawodowej. Efekt ten będzie dotyczyć w szczególności osób w wieku przedemerytalnym (50-59/64 lat), których aktywność zawodowa jest wciąż wyraźnie niższa niż w krajach Europy Zachodniej.

NBP przewiduje, że liczba pracujących wzrośnie o 0,7 proc. w tym roku, a następnie o 0,6 proc. w 2019 i o 0,2 proc. w 2020 roku. Jednostkowe koszty pracy zwiększą się w tym samym czasie o odpowiednio 3, 3,7 i 3,4 proc., czemu towarzyszyć będzie wzrost wydajności pracy o 3,9, 3,2 i 3,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, projekcja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2018

MarcinMieszkam w UK od 14 lat, przyjezdzam srednio 2 razy do roku do Polski i widze jak rosna ceny towarow i uslug....nawet przy wzroscie plac … Czytaj całość

16-07-2018

EDIlu Polaków ma jeszcze wyjechać żeby PIS mógł się chwalić że spada bezrobocie

17-07-2018

6yyyyPropaganda jak za komuny a dla 50 plus nie ma roboty

Rozwiń komentarze (120)