Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce za 2 lata ma spaść do 3,3 procent. Nowe prognozy NBP

120
Podziel się:

Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

Rynek pracy jest coraz bardziej po stronie pracownika.
Rynek pracy jest coraz bardziej po stronie pracownika. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Bez pracy jest coraz mniej Polaków i ten pozytywny trend utrzyma się co najmniej do 2020 roku - wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. Ekonomiści spodziewają się, że towarzyszący temu wzrost płac będzie większy niż przyrost wydajności.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował "Raport o inflacji". Oprócz informacji na temat prognozowanych zmian cen, ekonomiści zaprezentowali oczekiwania odnośnie sytuacji na rynku pracy do 2020 roku.

Zgodnie z nimi stopa bezrobocia obniży się do 3,6 proc. na koniec tego roku wobec 4,9 proc. na koniec 2017 roku. W grudniu przyszłego roku ma zejść do 3,4 proc., a rok później - do 3,3 proc.

W porównaniu z poprzednim opracowaniem z marca prognozy zmieniły się na plus. Wtedy na ten rok szacowano, że bez pracy będzie 3,9 proc. ludzi.

"Wzrost liczby pracujących będzie w horyzoncie projekcji stopniowo wyhamowywał. Obecnie uwarunkowania popytu na pracę pozostają korzystne, jednak wraz ze spowolnieniem dynamiki PKB w najbliższych latach oczekiwany jest również wolniejszy przyrost popytu na pracę - studzą hurraoptymizm eksperci, którzy opracowywali raport dla NBP.

Według raportu ograniczeniem dla wzrostu liczby pracujących będzie także w coraz większym stopniu podaż nowych pracowników. Zasób osób bezrobotnych, które mogłyby podjąć pracę jest niewielki, co odzwierciedla rekordowo niska i malejąca stopa bezrobocia.

W konsekwencji utrzymują się trudności przedsiębiorstw ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wyrazem tego jest historycznie wysoki odsetek firm wskazujących niedobór pracowników jako barierę działalności oraz deklarujących posiadanie nieobsadzonych stanowisk pracy.

Zobacz także: "Money. To się liczy". Gościem: Ewelina Gulbinowicz - Menedżer ds. Marketingu Alior Banku

Co z płacami? "Dynamika wynagrodzeń w latach 2018-2020 będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie, przewyższając w ujęciu realnym tempo wzrostu wydajności pracy. Z jednej strony w kierunku wyższej dynamiki płac będzie oddziaływać dalszy spadek stopy bezrobocia oraz wzrost inflacji cen konsumenta. Z drugiej strony w horyzoncie projekcji zmniejszy się wzrost popytu na pracę ze strony przedsiębiorstw, a presję płacową w gospodarce będzie łagodziła dodatkowo obecność imigrantów z Ukrainy" - czytamy w raporcie.

Według NBP korzystna koniunktura na rynku pracy będzie sprzyjać aktywizacji zawodowej. Efekt ten będzie dotyczyć w szczególności osób w wieku przedemerytalnym (50-59/64 lat), których aktywność zawodowa jest wciąż wyraźnie niższa niż w krajach Europy Zachodniej.

NBP przewiduje, że liczba pracujących wzrośnie o 0,7 proc. w tym roku, a następnie o 0,6 proc. w 2019 i o 0,2 proc. w 2020 roku. Jednostkowe koszty pracy zwiększą się w tym samym czasie o odpowiednio 3, 3,7 i 3,4 proc., czemu towarzyszyć będzie wzrost wydajności pracy o 3,9, 3,2 i 3,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(120)
Mick
4 lata temu
Bezrobocie to na papierku czy te rzeczywiste?
Rabbi
4 lata temu
wszystko to ma swój cel - więcej Polaków za granicą to mniej w POLIN...
Gogooo
4 lata temu
Ale propaganda jak za komuny...a pracy dla 40 plus nie ma
basia
4 lata temu
Wszystkich wywalą z PUP proponując syfiaste prace za miske ryżu -10 godzin na dobę i 2 godziny dojazdu w jedną stronę. Będą mieli 0% rejestrowanego bezrobocia i 20% bezrobotnych bez prawa do ubezpieczenia zdrowotnego,które zagwarantowane jest konstytucji. Ale cóż, konstytucja już sobie tyłek podtarli.Teraz upodlanie ludzi ciąg dalszy, a baby dalej siedzą w PUPie i grzeją stołki za podatki najnędzniej zarabiających
Lord Vader
4 lata temu
Jeszcze tylu ludzi ma wyjechać ??
...
Następna strona