Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydobycie gazu łupkowego zatruwa wodę pitną?

0
Podziel się:

USA: Ekolodzy przeciw technologii kruszenia hydraulicznego.

Wydobycie gazu łupkowego zatruwa wodę pitną?
(akeg/CC/Flickr)

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) Stanów Zjednoczonych poinformowała, że zwróciła się do dziewięciu najważniejszych firm usługowych sektora naftowego o dobrowolne złożenie wyjaśnień na temat chemikaliów, używanych w wydobywaniu gazu ziemnego metodą kruszenia hydraulicznego.

Zdaniem amerykańskich organizacji ekologicznych, substancje te stanowią zagrożenie dla zasobów wody pitnej. Kruszenie hydrauliczne wykorzystuje się m.in. do pozyskiwania gazu łupkowego.

_ - Poprzez podzielenie się informacjami na temat chemikaliów i stosowanych metod, firmy te pomogą nam dokonać dogłębnego i skutecznego przeglądu kruszenia hydraulicznego oraz określić najlepszą dalszą drogę postępowania _ - głosi oświadczenie szefowej EPA Lisy Jackson.

Wśród spółek, które o to poproszono, są m.in. Halliburton i Schlumberger. Choć wstępne wezwanie ma charakter dobrowolny, EPA zastrzegła, że jest gotowa użyć swych uprawnień dla _ żądania informacji, niezbędnych do zrealizowania studium _.

*Kruszenie hydrauliczne *polega na zwiększaniu wydajności odwiertu poprzez wpompowywanie do niego pod wysokim ciśnieniem cieczy złożonej z wody i piasku, a także specjalnych substancji chemicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)