Notowania

polityka w usa
10.09.2010 07:15

Wydobycie gazu łupkowego zatruwa wodę pitną?

USA: Ekolodzy przeciw technologii kruszenia hydraulicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(akeg/CC/Flickr)

*Agencja Ochrony Środowiska (EPA) Stanów Zjednoczonych poinformowała, że zwróciła się do dziewięciu najważniejszych firm usługowych sektora naftowego o dobrowolne złożenie wyjaśnień na temat chemikaliów, używanych w wydobywaniu gazu ziemnego metodą kruszenia hydraulicznego. *

Zdaniem amerykańskich organizacji ekologicznych, substancje te stanowią zagrożenie dla zasobów wody pitnej. Kruszenie hydrauliczne wykorzystuje się m.in. do pozyskiwania gazu łupkowego.

_ - Poprzez podzielenie się informacjami na temat chemikaliów i stosowanych metod, firmy te pomogą nam dokonać dogłębnego i skutecznego przeglądu kruszenia hydraulicznego oraz określić najlepszą dalszą drogę postępowania _ - głosi oświadczenie szefowej EPA Lisy Jackson.

Wśród spółek, które o to poproszono, są m.in. Halliburton i Schlumberger. Choć wstępne wezwanie ma charakter dobrowolny, EPA zastrzegła, że jest gotowa użyć swych uprawnień dla _ żądania informacji, niezbędnych do zrealizowania studium _.

*Kruszenie hydrauliczne *polega na zwiększaniu wydajności odwiertu poprzez wpompowywanie do niego pod wysokim ciśnieniem cieczy złożonej z wody i piasku, a także specjalnych substancji chemicznych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Gaz** z łupków w Polsce: Wkrótce wyniki badań ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;lupkow;w;polsce;wkrotce;wyniki;badan,142,0,668814.html )
* [ Amerykanie doradzają, jak wydobywać **gaz** **łupkowy** ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/amerykanie;doradzaja;jak;wydobywac;gaz;lupkowy,55,0,664631.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: polityka w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz