Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wykład Chrzanowskiego na SGH. Temat: "czym jest korupcja?"

10
Podziel się

"Źródłem korupcji jest przekazanie przez państwo monopolu władzy urzędnikowi", "korupcja jest patologią społeczną" - to fragmenty wykładu wygłoszonego kilka lat temu dla studentów Szkoły Głównej Handlowej. Prowadzący wykład? Marek Chrzanowski, były już przewodniczący KNF, któremu zarzucane jest składanie oferty korupcyjnej.

Marek Chrzanowski w 2009 roku prowadził na warszawskiej SGH wykład dla studentów - informuje na Twitterze Marek Tatała. Temat: korupcja jako problem współczesnej polskiej gospodarki
Marek Chrzanowski w 2009 roku prowadził na warszawskiej SGH wykład dla studentów - informuje na Twitterze Marek Tatała. Temat: korupcja jako problem współczesnej polskiej gospodarki (Stefan Maszewski/REPORTER/East News)
bDIYCylN

Slajdy z wykładu przeprowadzonego na warszawskiej SGH publikuje na Twitterze Marek Tatała, wiceprezes Forum Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak twierdzi, pochodzą one z archiwum jednego ze studentów uczelni, który uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez Marka Chrzanowskiego w 2009 roku.

Jak wynika z wpisu na Twitterze, tematem wykładu w ramach przedmiotu "Współczesne problemy polskiej gospodarki" była korupcja. "Jest patologią społeczną, czyli takim zachowaniem instytucji (...), które stoi w sprzeczności ze światopoglądem i systemem wartości akceptowanymi w danej społeczności" - głosi definicja zjawiska z prezentacji, wpajana do głowy studentom.

bDIYCylP
Zobacz także: Zobacz także: Spotkanie Czarnecki-Chrzanowski. "Sądzę, że podobnie jest w wielu urzędach"

Jest też inna, wskazująca, skąd ten proceder się bierze. "Źródłem korupcji jest przekazanie przez państwo monopolu władzy urzędnikowi (...). Jest nią także uznaniowość, czyli arbitralność towarzysząca wydaniu korzystnej lub niekorzystnej decyzji" - czytamy na opublikowanych w mediach społecznościowych slajdach.

bDIYCylV

Autor wykładu podaje nawet wzór na korupcję, cytując amerykańskiego profesora Roberta Klitgaarda i jego pracę "Controlling Corruption". Jest to monopol plus uznaniowość minus odpowiedzialność.

Pojawiają się również synonimy dla słowa. A tam m.in. "określenia korupcyjnych czynności", wśród których znajdujemy na przykład zwrot "żeby było bez kłopotów". Tytuł materiału "Gazety Wyborczej"? "40 mln i nie będzie kłopotów".

Marek Chrzanowski to były przewodniczący KNF, którego o korupcję oskarża Leszek Czarnecki. W tej sprawie skierował zawiadomienie do prokuratury. Chrzanowski miał od niego żądać zatrudnienia prawnika Grzegorza Kowalczyka w Idea Banku, by pomógł w restrukturyzacji banku.

bDIYCylW

Nagrania z rozmowy przewodniczącego KNF z jednym z najbogatszych Polaków opublikowała we wtorek "Gazeta Wyborcza". Chrzanowski we wtorek po południu podał się do dymisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDIYCymq
KOMENTARZE
(10)
MOK
2 lata temu
Chrzanowski to swietnie przygotowany czlowiek ..TEORIA OPANOWANA.....100 %...POPARTA PRAKTYKA 100 %...
Jasko
2 lata temu
Nie wierzę że za ta afera stoi tylko jedna osoba
J23,5
2 lata temu
Ciśnie się tylko jedno słowo MAFIA !!!
bDIYCymr
Żeby nie było
2 lata temu
Teorię opanował perfekt, to chciał sprawdzić jak to w praktyce działa.
MZ
2 lata temu
Proste wykładasz to na czym się znasz!!!