Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wykryli oszustwa podatkowe na 2 mld złotych

0
Podziel się:

Resort finansów rozpoczął walkę z wyłudzeniami VAT, których skala szybko rośnie.

Wykryli oszustwa podatkowe na 2 mld złotych
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Kontrole przeprowadzone przez inspektorów skarbowych w I kw. tego roku doprowadziły do wykrycia oszustw w VAT na ponad 2 mld zł - poinformowała wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Zapowiedziała walkę z wyłudzeniami VAT, których skala rośnie.

Królikowska, która pełni także funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej poinformowała, że w pierwszym kwartale 2014 r. przeprowadzono 1400 kontroli, które doprowadziły do wykrycia wyłudzeń VAT na kwotę ponad 2 mld zł. _ To wzrost o 400 mln zł w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku _ - zaznaczyła wiceminister.

Podczas kontroli w ręce inspektorów wpadło ponad 36 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 5 mld 700 mln zł. Zabezpieczono majątek o wartości 760 mln zł. _ Liczba pustych faktur jest niemal identyczna, jak w pierwszym kwartale ubiegłego roku, natomiast kwota wykazana na nich jest wyższa o 1,5 mld zł. To świadczy nie tylko o wzroście przestępczości podatkowej, ale także o większej skuteczności inspektorów skarbowych, którzy lepiej typują podmioty do kontroli _ - powiedziała Królikowska.

Ścigając firmy wyłudzające VAT inspektorzy skupili się na poszukiwaniu ich pewnych cech zbieżnych. Zauważyli, że często mają one tzw. wirtualne siedziby, które umożliwiają im szybkie zniknięcie z rynku. _ Zapewne większość firm korzystających z wirtualnych siedzib to podmioty uczciwe (często korzystają z nich osoby zaczynające działalność gospodarczą)
. Jeżeli jednak taką siedzibę ma firma obracająca paliwami o wielomilionowych obrotach, której profil działalności wymaga np. wynajmu magazynów, dysponowania sprzętem specjalistycznym, to niemal na pewno mamy do czynienia z próbą wyłudzenia VAT _ - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że ponad 95 proc. ze 150 zakończonych kontroli firm korzystających z wirtualnych biur doprowadziło do wykrycia oszustw w VAT. Średnia kwota wykrytych wyłudzeń na jedną kontrolę wyniosła blisko 7 mln zł.

Przede wszystkim walka z przestępcami

Wiceminister podkreśliła, że głównym zadaniem kontrolerów skarbowych nie jest zwiększenie ściągalności podatków, ale walka z przestępstwami skarbowymi. Rozbicie grupy przestępczej nie oznacza bowiem, że taka grupa zacznie płacić podatki, zapobiega natomiast kolejnym wyłudzeniom. Z analiz przeprowadzonych w resorcie finansów wynika, że najwięcej budżet traci właśnie na wyłudzeniach VAT-u. Skala tzw. luki podatkowej w VAT szacowana w raportach firm konsultingowych wynosi 36,5-58,5 mld zł.

Wiceminister podkreśliła, że wyłudzenia w VAT to nie tylko straty dla budżetu, ale także uderzenie w uczciwe firmy. Trudno jest bowiem konkurować na rynku z podmiotem, który ma z góry zagwarantowaną 23-proc. marżę. Dlatego zwalczanie tego typu przestępstw jest priorytetem służb skarbowych.

Poinformowała, że od początku kwietnia korzystają one z systemu Polfisc. To narzędzie analityczne, które pozwala na szybkie wykrywanie wyłudzeń podatku. Zdaniem wiceminister szybkość reakcji jest kluczowa, bowiem każdy kwartał opóźnienia oznacza gigantyczne straty dla budżetu. _ One rosną w postępie geometrycznym. Jeżeli w jednym kwartale firma wyłudziła 10 mln zł VAT, to w kolejnym strata sięgnie 50 mln zł _ - powiedziała.

Według Królikowskiej dzięki systemowi Polfisc kontrole są bardziej celne. _ Narzędzie zapewnia nam prawie 100-proc. skuteczność. Jesteśmy w stanie przewidzieć, które firmy wyłudzają podatek, nie tracimy czasu na nietrafione kontrole _ - podkreśliła.

Nowa strategia w walce z oszustami

Ministerstwo Finansów uruchomiło nowy pakiet działań podatkowych. Łączny efekt działań z pakietu szacowany jest na 1,9 mld zł w 2014 r. oraz więcej w latach kolejnych.

Wiceminister Królikowska zapowiedziała m.in. wprowadzenie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego, który pozwoli inspektorom na dostęp do zapisanych w formie elektronicznej danych księgowych firm. Według Królikowskiej uruchomienie takiego systemu mogłoby być pierwszym krokiem w kierunku stworzenia w przyszłości centralnego rejestru transakcji, który umożliwiłby fiskusowi wgląd do zawieranych przez firmy transakcji w czasie rzeczywistym.

Jej zdaniem jedną z interesujących koncepcji związanych z przeciwdziałaniem oszustwom w VAT, którą proponują eksperci, jest tzw. model podzielonej płatności (split payment) w VAT. Zgodnie z tą zasadą firma, która kupuje towar, płaci na rachunek bankowy sprzedawcy tylko kwotę netto. VAT naliczony na fakturze wpłaca natomiast na specjalne konto tej firmy założone przy urzędzie skarbowym i dedykowane tylko rozliczeniu tego podatku.

Dzięki temu fiskus uzyskuje dochody z VAT, firmy płacące faktury nie boją się, że podatek nie zostanie odprowadzony, a wystawcy faktur nie opłaca się znikać po uzyskaniu zapłaty. Zmiana mogłaby jednak ograniczyć płynność sprzedawców, którzy obecnie do momentu rozliczenia z fiskusem mogą swobodnie dysponować VAT-em. Problemu by nie było, gdyby firma mogła ze specjalnego konta regulować VAT naliczany na fakturach, które sama ma zapłacić.

Zdaniem Królikowskiej problemy z przestępstwami związanymi z VAT ma nie tylko Polska, borykają się z nimi także inne kraje UE. Zjawisko dotyczy różnych branż, bowiem w tym przypadku towarem jest podatek, a nie rzeczywisty produkt. _ Kiedyś obserwowaliśmy, że towar wykorzystywany do tzw. karuzeli VAT musiał mieć dużą wartość i małe gabaryty oraz być opodatkowany 23-proc. stawką. Wymagania te spełniały np. telefony komórkowe. Teraz to nie ma znaczenia, bowiem między firmami krążą faktury, a dostawy są fikcyjne _ - poinformowała wiceminister.

Według niej rosnąca skala wyłudzeń VAT jest zarówno konsekwencją jednolitego unijnego rynku, jak i liberalizacji regulacji związanych z zakładaniem działalności gospodarczej i jej prowadzeniem. _ Oczywiście to jest potrzebne, niemniej niesie za sobą ryzyko, że wprowadzane ułatwienia zostaną wykorzystane przez grupy przestępcze w celu wyłudzania VAT _ - zaznaczyła.

_ - Oszustwa w VAT są bardziej opłacalne od pospolitej przestępczości, kary są niższe niż np. za handel narkotykami, a przestępstwo trudniejsze do wykrycia - wymaga współpracy służb na poziomie międzynarodowym. Jeśli chodzi o rentowność takiej działalności, to jest to jeden z najbardziej opłacalnych biznesów. W przypadku Polski zysk przestępców wynosi 23 proc. _ - tłumaczy Królikowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędy skarbowe będą szybciej zwracać VAT Ministerstwo Finansów zarekomenduje urzędom skarbowym, by bez zwłoki zwracały VAT przedsiębiorcom.
Oszuści nie ukryją się w wirtualnym biurze Skarbówka w końcu znalazła sposób na oszustów wyłudzających VAT w coraz to nowych branżach.
Rząd przyjął zmiany w podatkach. Bat na przedsiębiorców Nowe przepisy mają znacznie utrudnić zaniżanie podatków lub unikanie ich płacenia.
Nie jeździsz windą? Nie zapłacisz podatku Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i nie korzystają z windy, nie muszą płacić podatku, bo nie uzyskują z tego tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)