Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wymarzona pensja Polaków. Większość poczeka na nią 20 lat. Jak dobrze pójdzie

221
Podziel się:

W zapytaniach Google pojawia się często pewna kwota pensji, którą internauci chcą przeliczyć z brutto na netto. Takich zarobków prawdopodobnie oczekuje większość Polaków. Z wyliczeń Money.pl wynika, że większość musi na nie poczekać nawet 20 lat.

Polacy liczą na pensję 4,2 tys. na rękę
Polacy liczą na pensję 4,2 tys. na rękę (East News)

"6000 zł brutto ile to jest netto?" - taki wpis pojawia się w wyszukiwarce Google coraz częściej. Na wstępie odpowiadamy - to 4,2 tys. zł na rękę. Ale ten artykuł będzie niezupełnie o tym.

Zainteresowaliśmy się tematem, bo takie wpisy o czymś świadczą. Z Google nie ma co dyskutować - na podobną kwotę zarobków realnie coraz częściej liczą Polacy. Chodzi oczywiście o tych, którzy aktywnie używają internetu.

Kwota 6 tys. zł brutto (4,2 tys. zł na rękę) sporo rozmija się z danymi GUS o średniej płacy w gospodarce narodowej. W czwartym kwartale zarabialiśmy średnio 4,5 tys. zł brutto, czyli 3,2 tys. zł na rękę. Przeciętna płaca wzrosła w ubiegłym roku o aż 7,1 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Trwa psucie systemu emerytalnego, ZUS w coraz większych kłopotach

Tempo wzrostu wynagrodzeń było przy tym bardzo wysokie w porównaniu z poprzednimi latami. Głównie dzięki nowym liczby miejscom pracy i spadkowi bezrobocia.

Według GUS bezrobocie zeszło w ciągu roku z poziomu 8,2 do 6,6 proc., a według Eurostatu z 5,5 do 4,4 proc. Coraz bardziej widoczny jest brak rąk do pracy. Szczególnie na mniej płatnych stanowiskach. To wymusza duże ruchy na dole drabinki płacowej.

Jeśli sytuacja się utrzyma i wzrost wynagrodzeń będzie co roku 7-procentowy tak jak w 2017 roku - a to optymistyczne założenie - to na wymarzoną obecnie pensję 6 tys. zł brutto, czyli 4,2 tys. zł netto trzeba będzie kilka lat poczekać. Według naszych wyliczeń czeka nas to za równo cztery lata, a konkretnie w lutym 2022 roku.

No tak, ale wtedy obecne 4,2 tys. zł to nie będzie to samo co teraz - nie zapominajmy o inflacji. W ubiegłym roku ceny wzrosły o 2,1 proc. W górę inflację ciągnęły głównie jaja, masło i jabłka. Realnie pensje nie są więc o 7,1 proc. wyższe, ale o 4,9 proc. - bo tyle właśnie więcej możemy kupić za podwyższone pobory.

Poziom płacy, która pozwoli nam kupić tyle dóbr, ile obecnie możemy za 4,2 tys. zł osiągniemy nie w 2022 roku, ale dopiero w grudniu 2023 roku, czyli za prawie sześć lat.

Prawdziwy przeciętny Polak poczeka aż 20 lat

Do danych o średniej pensji GUS-owskiej trzeba jednak uważnie przyłożyć oko. Średnia płaca uwzględnia przecież nieliczną grupę tych, którzy zarabiają bardzo dużo. Według najnowszych wyliczeń GUS powyżej przeciętnego wynagrodzenia zarabia 33,8 proc. społeczeństwa, więcej niż dwukrotność dostaje już zaledwie 6,3 proc. ludzi, a ponad trzykrotność - 2,3 proc.

Prawdziwy przeciętny Polak, czyli ten, od którego połowa społeczeństwa zarabia więcej a druga połowa mniej, dostawał w październiku 2016 r. (z tego miesiąca pochodzą najnowsze szczegółowe dane GUS) miesięcznie wcale nie 4,3 tys. zł, ale 2,1 tys. zł brutto.

Przepaść pomiędzy rzeczywistością (2,1 tys. zł brutto) a oczekiwaniami (6 tys. zł brutto) jest więc olbrzymia. Przy obecnym tempie wzrostu płac i inflacji, uśredniony Polak będzie musiał czekać 20 lat, aż dojdzie do wymarzonych zarobków. To już całe pokolenie. Za ten czas ludzie będą pewnie mieli inne standardy i marzyć o wiele wyższych zarobkach niż my obecnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(221)
Lilka
5 lata temu
Większość Polaków pracuje za 1600 zł miesięcznie Nie wpisujcie bzdur...
Anna
5 lata temu
Przy dzisiejszych cenach na rękę powinno się zarabiać marne 6000 tys. Bo w chwili obecnej mamy ceny światowe a pensje ŚMIECIOWE
Anna
5 lata temu
CENY ŚWIATOWE A PENSJE ŚMIECIOWE TAKA JEST RZECZYWISTOŚĆ W POLSCE
lQ
5 lata temu
wiecie co jest najlepsze.. zapomniałem dodać.. że politycy i te filuty w tv jeszcze rozmyślają jak rozwiązać problem demografii w Polsce.. i dlaczego dzieci w Polsce nie ma xDDD genialne teatr.. ale prócz pracy bynajmniej prócz snu.. pracy.. jedzenia i przeliczaniu rachunków..... nie poszalejemy ale jakoś może dożyjemy do wojny chociaż xD to chociaż się POŚMIEJEMY !! :D
lq
5 lata temu
Tylko jak powiedzieć ludziom wyniszczonym.. którzy lata zap. że emerytur nie będize... xDD ale będzie ciekawie.. jak powiedzą głośno o zusie że plajtował.. łajdacy wyjdą i w tv wywiady będą prowadzić.. godzinne monologi by kosztem młodych ludzi którzy już mają 50% ciężej niż w latach 90 odrobić zus XD przy pensji max 3/4 koła jest to max przy 10 latach pracy no i większość na wynajmie lub dom na kredyt.. nie zapominajmy bo kto na wynajmie czy przy kredycie.. za 3 koła przez całe życie odłoży na swoje chyba tylko geniusz albo szczęściarz jeszcze jak ceny rosną.. ale by spadły trzeba by było pozabijać właścicieli bo ci na 100 % i słusznie ceny zaniżą jeśli ich się zmusi ale kosztem płac xD spokojnie będziemy robić puki nie zginiemy a jak zginiemy to nas nie będzie najwyżej.. najlepsze jest to że umrzemy ale z czystymi sumieniami ^^ z drugiej strony Rodshlidowie wszystkim trzęsą w Polsce również.. ci przy forsie faktycznie muszą nas nienawidzić .. a młodych nie dość że nienawidzą to jeszcze by ich chętnie powybijali.. :D bo już bydło lepiej sobie egzystują niż ludzie którzy nie mogą liczyć na lepszy los.. xD chociaż nie martwmy się.. już wyprzedają masowo aktywa.. w bankach również.. w Polsce również więc pewnie zrobią w Polsce rzeźnie ludzką.. a ponoć komuniści rządzą światem xDD Pozdrawiam wszystkich ludzi pracy.. z bogiem ^^
...
Następna strona