Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce. Nowe dane GUS

182
Podziel się:

Lipiec przyniósł nie tylko wzrost wynagrodzeń, ale i nowe miejsca pracy.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce. Nowe dane GUS
(jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))
bEKevmvF

Średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie drugi miesiąc z rzędu. W lipcu wyniosło 4291,85 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o prawie 40 zł więcej niż w czerwcu i o 200 zł porównując z lipcem ubiegłego roku.

Ostatnie dane z polskiej gospodarki raczej zawodziły. Po słabszym od oczekiwań wzroście PKB i utrzymującej się na wysokim poziomie deflacji przyszedł czas na podsumowanie sytuacji na rynku pracy. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, wzrosła z 4252,19 zł do 4291,85 zł. Trudno narzekać na rosnącą pensję, ale uwagę zwraca spadek tempa tego wzrostu z 5,3 do 4,8 proc. porównując wyniki z danymi sprzed roku.

Średnie wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 3 lat

bEKevmvH

Najnowsze dane GUS są pozytywną niespodzianką. Analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się wzrostu wynagrodzeń średnio w tempie 4,3 proc. Wskazania poszczególnych ekspertów wahały się w przedziale 3,7-4,8 proc., więc najwięksi optymiści mieli tym razem rację.

Nominalnie wzrost wynagrodzeń był w ostatnich miesiącach najwyższy od lat. Realnie, czyli uwzględniając jeszcze spadek cen, wartość wynagrodzeń jest jeszcze większa. Przypomnijmy, że w lipcu deflacja wyniosła 0,9 proc.

- W czerwcu dynamika realnego funduszu płac, na którą składają się zmiany wynagrodzenia, zatrudnienia oraz inflacji, wyniosła blisko 10 proc. W lipcu, ze względu na nieco mniejszy przyrost wynagrodzeń było to około 9,2 proc., nadal bardzo dużo - zauważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB. - Ta miara dochodów rośnie w zbliżonym tempie od kwietnia, czyli od momentu kiedy dodatkowo ruszył program 500+. W efekcie, dochody Polaków niemalże eksplodowały. Po uwzględnieniu inflacji oraz programu 500+ dochody gospodarstw domowych rosną najszybciej od początku transformacji.

Lipiec przyniósł nie tylko wzrost wynagrodzeń, ale i nowe miejsca pracy. Zatrudnienie w firmach znalazło o 9 tys. osób więcej niż miesiąc wcześniej. Łącznie na podstawie stosunku pracy, zatrudnionych sezonowo, a także pracowników najemnych w sektorze przedsiębiorstw jest 5 mln 761 tys. 700 osób. To o 3,2 proc. więcej niż przed rokiem, co jest zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków.

bEKevmvN

To kolejne informacje potwierdzające bardzo dobrą kondycję rynku pracy. Przed dwoma tygodniami Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło spadek bezrobocia do 8,6 proc. - najniższego poziomu od 25 lat. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 5,3 proc) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (14 proc.).

Liczba bezrobotnych na koniec lipca 2016 roku wyniosła 1,362 mln osób i w porównaniu do czerwca 2016 roku spadła o 30,5 tys. osób.

bEKevmwi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(182)
alex207
5 lata temu
Wszędzie da się zarobić. Liczą się umiejętności, wiedza, postawa, nawyki. Bez tego znajomości nie pomogą. Ludzie usprawiedliwiają brak pracy brakiem znajomości. Zatrudnisz do swojej firmy kogoś po znajomości, kto niewiele potrafi i ma złe nawyki (spóźnia się, jest niesłowny, nie dotrzymuje terminów itp.)? Przeczytajcie sobie książkę pt.: "Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać"
koala
5 lata temu
Kiedy w końcu napiszą prawdę ile osób tyle zarabia pracodawca płaci najniższą, parę stówek pod stołem i cicho bądż a ZUS ciągle biedny a pracodawcy za nasze pieniądze domy z basenami budują wyniki GUS to ściema dla naiwnych i gdzie są kontrole tzw.pracodawców - wyzyskiwaczy.
deko
5 lata temu
wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności, to mi się najlepiej podoba w ofertach pracy
bEKevmwj
gero
5 lata temu
Sąsiad kupił główkę kapusty a ja kilogram mięsa, statystycznie zjedliśmy gołąbki, tyle są warte dane GUS
listonosz
5 lata temu
Poczta Polska , pracownicy ponoszą koszty nietrafionych restrukturyzacji... Dziadostwo !!!!
...
Następna strona