Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Tauronu. Niewielki zysk zamiast prognozowanej straty

17
Podziel się:

Tauron Polska Energia odnotował 3,44 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym półroczu 2016 r. wobec 718,52 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Choć to dużo mniej niż rok temu, to i tak lepiej, niż jeszcze do niedawna prognozował zarząd.

Wyniki Tauronu. Niewielki zysk zamiast prognozowanej straty
(Piotr Zajac/REPORTER)
bEJaRRat

W komunikacie z 29 lipca spółka poinformowała, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku grupa mogła mieć około 10 mln zł skonsolidowanej straty netto. Przychody w tym okresie miały wynieść według szacunków około 8,94 mld zł.

Jak podała w środę spółka, zysk operacyjny wyniósł 133,65 mln zł wobec 1 044,3 mln zł zysku rok wcześniej, a w ujęciu jednostkowym 549,91 mln zł (1 537,16 mln zł zysku rok wcześniej). Z kolei skonsolidowane przychody wyniosły 8 942,86 mln zł (9 256,61 mln zł rok wcześniej).

Tauron w celu poprawy wyników zapowiedział w ostatnim czasie przeorganizowanie struktury grupy, na która składa się około 30 spółek. Ma to polegać m.in. na wyodrębnieniu wiodących obszarów biznesowych i centrów usług wspólnych oraz na likwidacji dublujących się struktur. Zarządzanie grupa ma być tańsze i bardziej efektywne.

bEJaRRav

"Przestawiliśmy zwrotnicę i zaczęliśmy modelować organizację grupy Tauron ze struktury pionowej na poziomą (...). Takie podejście pozwoli nam wykorzystać wszystkie synergie, które daje uczestnictwo w grupie kapitałowej, a to przełoży się na realne oszczędności i podniesienie efektywności" - mówił kilka tygodni temu wiceprezes ds. zarządzania korporacyjnego Kamil Kamiński.

Z kapitałem ok. 16 mld zł grupa Tauron należy do największych firm w Polsce. Jest drugim co do wielkości producentem oraz największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Jej sieci dystrybucyjne obejmują 18,3 proc. powierzchni Polski, głównie na południu kraju. Grupa ma 258 tys. km linii energetycznych oraz ok. 5,3 mln odbiorców. Kontroluje 29 proc. polskich zasobów węgla energetycznego.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

bEJaRRaW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
DOJ LICHWE
5 lata temu
do tego roku oszukał użytkowników dopisując do faktury obsługę handlowa 90 zl na rok czegoś takiego nie było . LICHWA
Andrzej959
5 lata temu
Tauron przesunął odczyt liczników energii elektrycznej o 2 tygodnie a więc klienci zapłacili nadpłatę - stąd zysk, Orange kilka lat temu przesunął termin rozliczeń abonamentu za telefon o 9 dni i klienci zapłacili za te 9 dni
mmm
5 lata temu
dojna zmiana
bEJaRRaX
jz
5 lata temu
To spółka (spółki) skarbowa więc jest całkiem nieźle jeżeli chodzi o prezesów,w-ce prezesów i rady nadzorcze...porzygać się można..
Qwerty
5 lata temu
Energia im się na boki rozłazi.