Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost gosp. w I kw 1-2 proc. PKB, cały rok ok. 3 proc. - Gomułka

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniesie 1-2 proc. PKB, w drugim między 2 a 3 proc. PKB, natomiast w całym 2001 roku może się ukształtować na poziomie 3 proc. PKB

- uważa Stanisław Gomułka, doradca ministra finansów.

'Liczę na to, że w drugim półroczu 2001 wzrost gospodarczy będzie nieco lepszy niż w pierwszym. W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniesie między 1-2 proc. PKB, w drugim może być około 2-3 proc. PKB, natomiast w drugim półroczu wyniesie on 3-4 proc. PKB' - powiedział PAP w czwartek Gomułka.

'Średnia wzrostu gospodarczego w całym roku może być w pobliżu 3 proc. Jest jednak jeszcze dużo niepewności i w związku z tym wzrost jest możliwy w przedziale między 1-4 proc. PKB' - dodał.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie podstawowe stopy procentowe o 1 pkt proc. do 17-21 proc.

'Skutki tej obniżki będą polegały na przyhamowaniu tendencji prorecesyjnych, mam tu na myśli taką minirecesję, tzn. nie myślę, że w którymś kwartale będzie ujemne tempo wzrostu gospodarczego, lecz wcześniej było zagrożenie, że w drugim kwartale tempo wzrostu gospodarczego może być nawet niższe niż w pierwszym' - powiedział Gomułka.

Zdaniem profesora London School of Economics w tej chwili jest możliwość, że pierwszy kwartał 2001 roku będzie najgorszy pod względem wzrostu gospodarczego.

'Jest szansa, że nie będzie dalszego pogłębiania się osłabienia wzrostu gospodarczego, nie tylko w drugim kwartale, ale i później. Zależy to także od innych czynników: umocnienia euro i zachowań konsumentów' - dodał.

Według Gomułki silny wzrost bezrobocia podważa zaufanie do perspektyw rozwojowych i powoduje, że konsumenci zmniejszają swoje wydatki.

'Powstaje pytanie, jak gospodarstwa domowe odczytają ewentualny wpływ tych dwóch obniżek stóp procentowych przez RPP. Wydaje mi się, że gospodarstwa będą nadal ostrożne, podobnie jak inwestorzy dlatego, że stopy procentowe są nadal bardzo wysokie, nominalnie i realnie. W związku z tym będzie sukcesem, jeśli utrzymamy tempo wzrostu w tym roku w okolicach 3 proc.' - powiedział profesor LSE.

Po pierwszej obniżce stóp procentowych w 2001 roku, w tej samej skali 1 pkt. proc., przez Radę Polityki Pieniężnej w lutym Gomułka prognozował, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniesie 0-2 proc. PKB.

Kolejna obniżka stóp jest prawdopodobna, zdaniem Gomułki, najwcześniej w maju o około 1 punkt proc.

'RPP już i tak uważa, że podjęła niezwykłe ryzyko, obniżając w ciągu jednego miesiąca stopy dwa razy. Niezależnie od tego, jaka będzie sytuacja inflacyjna i od danych dotyczących wzrostu produkcji lub spadku, to członkowie Rady wstrzymają się z dalszą obniżką za miesiąc' - dodał Gomułka.

Rząd założył w budżecie na 2001 rok, że wzrost PKB wyniesie 4,5 proc. W 2000 roku PKB wzrósł o 4,1 proc., czyli o tyle samo, co w roku 1999.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)