Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost płacy minimalnej w 2014? O blisko 80 zł

0
Podziel się:

Zdaniem Jacka Męciny, osiągnięcie na koniec roku stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc., będzie trudne bez interwencji na rynku pracy.

Wzrost płacy minimalnej w 2014? O blisko 80 zł
(PAP/Marcin Kaliński)
Zdaniem * wiceministra pracy i polityki społecznej Jacka Męciny, *osiągnięcie na koniec roku stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc., będzie trudne bez interwencji na rynku pracy.

[Aktualizacja 12:40]

- _ Proponujemy w przyszłym roku wzrost płacy minimalnej o około 80 zł. Sądzę, że w czasie kryzysu nie powinien on być wyższy _ - powiedział dziennikarzom Męcina w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 100 zł do 1600 zł brutto.

Wiceminister powiedział także, że dynamika spadku stopy bezrobocia w maju będzie podobna do kwietniowej, którą resort szacuje na 0,3 pkt proc., choć w żadnym z miesięcy tego roku nie spadnie poniżej 13 proc.

- _ Myślę, że w maju dynamika spadku stopy bezrobocia będzie podobna jak w kwietniu i utrzyma się także w czerwcu. Kluczowa jest sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam będziemy widzieli ożywienie, to oczywiście przełoży się to także na naszą gospodarkę i rynek pracy _ - powiedział Męcina.

- _ Oczywiście nasza interwencja na rynku pracy z ubiegłego roku też pomaga, ofert pracy jest więcej z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy w stanie dzięki elastycznemu czasowi pracy i innym działaniom antykryzysowym uchronić 150 tys. miejsc pracy. Myślę, że w tym roku stopa bezrobocia w żadnym z miesięcy nie spadnie poniżej 13 proc., w połowie roku to może być 13,5 proc. _ - dodał.

Z ostatnich prognoz resortu pracy wynika, że spadek stopy bezrobocia w maju wyniesie 0,2-0,5 pkt proc., a w kwietniu stopa wyniesie 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 258,6 tys. osób i spadła wobec marca o 55,8 tys., czyli o 2,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie w dół? Najwcześniej... - _ W marcu nie ruszyły jeszcze prace sezonowe, nie należy się spodziewać spadku stopy bezrobocia _- mówi wiceminister resortu pracy i polityki społecznej. Ale...
Nadchodzi reforma urzędów. Tak się zmienią W reformie podjęty będzie też temat ubezpieczenia zdrowotnego.
Spodziewają się poprawy na rynku pracy Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pozytywnych zmian spodziewa się na podstawie Wskaźnika Rynku Pracy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)