Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Raport WP i "Dziennika Gazety Prawnej": Główne wyzwania dla Adama Glapińskiego, nowego prezesa NBP

10
Podziel się:

- Adama Glapińskiego, nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego czeka mniej komfortowa sytuacja niż Marka Belkę, poprzedniego prezesa. Są pewne rzeczy, które mogą mu spędzać sen z powiek, chociażby sprawa przewalutowania kredytów frankowych - mówi w programie #dziejesienazywo Łukasz Wilkowicz, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.

Raport WP i "Dziennika Gazety Prawnej": Główne wyzwania dla Adama Glapińskiego, nowego prezesa NBP
(Karol Serewis/ East News)

- Adama Glapińskiego, nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego, czeka mniej komfortowa sytuacja niż Marka Belkę, poprzedniego prezesa. Są pewne rzeczy, które mogą mu spędzać sen z powiek, chociażby sprawa przewalutowania kredytów frankowych - mówi w programie #dziejesienazywo Łukasz Wilkowicz, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Prezes Narodowego Banku Polskiego jest jedną z najważniejszych postaci życia gospodarczego w Polsce. Jest też przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych. Od ich wysokości zależy między innymi oprocentowanie kredytów i lokat bankowych.

Kadencja obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki wygasa 11 czerwca. Jak Łukasz Wilkowicz ocenia sześć lat urzędowania Belki w NBP?

- Rada Polityki Pieniężnej liczy dziesięć osób, przewodniczący jest ważny, ale w głosowaniach ma jeden głos. Podsumowanie? Bardzo trudne. Nie ma szczególnych wątpliwości, że nasza polityka pieniężna była prowadzona bezpiecznie. Bezpiecznie przepłynęliśmy przez morze kryzysu. Nie trzeba było stosować żadnych niekonwencjonalnych rozwiązań. Oczywiście wiemy, że cel inflacyjny częściej nie był realizowany niż był. Pytanie jest, czy deflacja będzie miała negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Na razie ekonomiści są zdania, że takiego wpływu nie będzie - mówi dziennikarz.

Jest już pewne, że ster w NBP po Marku Belce przejmie Adam Glapiński. To właśnie on jest kandydatem wskazanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Glapiński to weteran polskiej sceny politycznej - minister w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego, wieloletni członek Rady Polityki Pieniężnej, a od marca 2016 roku członek zarządu NBP. W latach 80. działał w "Solidarności".

Zdaniem Wilkowicza, Glapiński nie będzie miał łatwego zadania - przynajmniej na początku. Wszystko przez nierozwiązany problem kredytów we frankach. - Jeśli ustawa o przewalutowaniu będzie nabierała kształtów i to przewalutowanie trzeba będzie przeprowadzić, to bank centralny jakoś będzie się musiał w to zaangażować. Chodzi o dużą kwotę, którą bank centralny będzie musiał znaleźć - dodaje Wilkowicz.

- Dla prezesa Belki stabilność finansowa była niezwykle istotna i dla prezesa Glapińskiego ta kwestia stabilności systemu bankowego będzie tak samo ważna, albo i nawet ważniejsza od comiesięcznego zastanawiania się, czy stopy procentowe trzeba podnieść czy nie - kończy dziennikarz.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Łukasz
8 lat temu
A wibor sobie rośnie... Realnie - osiąganie celu inflacyjnego jest obowiązkiem RPP - panowania nad tym nie mają żadnego. Albo podejmą odważne kroki i obniżą o 50p stopy, albo utoniemy w deflacji przy blisko zerowym wzroście gospodarczym. Proste dla każdego - nie wiem, czemu nie dla RPP? A frankowicze? Niech się martwią sami - inaczej każdy POLAK biorący kredyt w złotówkach również poprosi o dopłatę i pomoc Państwa!
czytelnik
8 lat temu
Przestańcie martwić się "frankowiczami".Oni wami się nie martwią.Wiedzą w co się pakowali.
czytelnik
8 lat temu
P.Belka odchodzi a wraz z nim "podatek belkowski 'powinien odejść.Tak się nie stanie.Czysty pieniądz ,łakomy kąsek.
Adas
8 lat temu
Bedzie dobrze jeżeli będzie myślał o Polakach.
Kth3
8 lat temu
Oj będzie ciężko,jak odmówić prezesowi.A to dodrukować kasy lub obniżyć,czy podwyższyć stopy. Stopa spadnie,ale nam życiowa.