Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
elektrownie atomowe
27.05.2011 10:31

Zainwestują w atom. 9 mld euro rocznie

Chiny zamierzają inwestować w rozwój energetyki jądrowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

_ - Chiny zamierzają inwestować w rozwój energetyki jądrowej ok. 80 mld juanów (9 mld euro) rocznie _- powiedział w wywiadzie dla _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ zastępca sekretarza generalnego chińskiej agencji energii atomowej Xu Yuming.

W związku z planowanym odejściem od energii atomowej w Niemczech, Pekin zaprasza niemieckich ekspertów, by - jak oświadczył Xu - _ u nas pracowali i prowadzili badania _.

Obecnie działa w Chinach 13 reaktorów jądrowych, a kolejnych 28 jest w budowie. Xu wskazał, że do 2015 roku moc chińskich elektrowni atomowych, wynosząca obecnie 10,8 gigawata, ma wzrosnąć do 40 gigawatów, a do roku 2020 może osiągnąć 80 gigawatów.

Obecnie energetyka jądrowa zaspokaja zaledwie 1 proc. chińskich potrzeb, a do roku 2020 ma to być 6 proc.

Xu podkreślił, że na tej ekspansji mogliby skorzystać także niemieccy producenci. _ Ale naturalnie będzie to tym trudniejsze, im mniej doświadczenia będą mieli na rynku krajowym _ - zastrzegł.

Według Xu, chińskie elektrownie atomowe są bezpieczne. Niektóre znajdują się wprawdzie nad morzem, ale w rejonach, w których trzęsienia ziemi i tsunami, takie jak w Japonii, nie są prawdopodobne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t74738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;wydadza;23;mln;dolarow;na;bezpieczenstwo;atomowe,218,0,829402.html) Chiny wydadzą 23 mln dolarów na bezpieczeństwo atomowe W ubiegłym roku w tamtejszym budżecie ministerstwa ochrony środowiska nie przewidziano żadnych nakładów na ten cel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t75345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;szuka;porozumienia;w;sprawie;atomu,123,0,825979.html) Merkel szuka porozumienia w sprawie atomu Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotkała się z liderami partii opozycyjnych, by pozyskać ich poparcie dla harmonogramu realizacji rządowych planów energetycznych.
Tagi: elektrownie atomowe, atom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz