Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Kalus
Katarzyna Kalus
|

Zakaz handlu do likwidacji? Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem

581
Podziel się:

Złożenie własnego projektu ustawy, znoszącego zakaz handlu zapowiedzieli także posłowie Platformy Obywatelskiej.

Pierwsze dwie niedziele bez handlu Polacy mają już za sobą.
Pierwsze dwie niedziele bez handlu Polacy mają już za sobą.

Mamy za sobą dopiero dwie niedziele bez handlu, a już powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Zakazowi Handlu w Niedziele”. Zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej uchwalone przez parlament prawo. Jakie ma szanse?

Za pomysłem stoją politycy Kongresu Nowej Prawicy (KNP). Projekt przewiduje całkowite uchylenie ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele.

- Chcemy przywrócić normalność - mówi money.pl Leszek Samborski, poseł na Sejm IV kadencji, członek KNP. - Polacy mają prawo spędzać czas tak, jak chcą. Opowieści związkowców, którzy mówią, że Polacy chcą mieć wolne w niedziele, można włożyć między bajki. Ja rozumiem, że związki muszą potwierdzić konieczność swojego istnienia, bo są utrzymywane z naszych pieniędzy, ale nie w ten sposób. Dali ludzkości wolne niedziele i mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Absurd. Proszę zobaczyć, jaki chaos wywołał ten zakaz - kończy Samborski.

Trudny krok w tył

"Powrót do normalności", o który chce walczyć Kongres, nie będzie łatwy. Jednak partia, która jest poza Sejmem, nie może korzystać w inny sposób z inicjatywy ustawodawczej. Jak wyglądają procedury dotyczące projektów obywatelskich? Po zebraniu pierwszego tysiąca podpisów Komitet musi powiadomić marszałka Sejmu o swoim powstaniu. Wówczas ten wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu i rozpocznie się zbieranie pozostałych 99 tys. podpisów, które musi zakończyć się w przeciągu 3 miesięcy od daty wydania postanowienia przez marszałka.

I to jest etap, na którym obywatelskie inicjatywy często się kończą. Zebranie tak wielu podpisów w tak krótkim czasie jest niezwykle trudne i wymaga zaangażowania wielu osób.

- Ruszamy w ten weekend do dużych centrów handlowych i galerii - zapowiada Samborski. - Liczymy, że w akcję włączą się także inne organizacje, które popierają nasz projekt. Złe prawo trzeba zmieniać, nie można nic nie robić.

Zobacz także: Zobacz także: Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę? SONDA

Treść projektu ustawy w trakcie zbierania podpisów nie może być zmieniania, a podpisujący muszą mieć do niego wgląd. Projekt musi trafić do laski marszałkowskiej w ciągu 3 miesięcy od wydania postanowienia przez marszałka Sejmu. Może zostać odrzucony w pierwszym czytaniu lub zostać skierowany do komisji, gdzie będzie dalej procedowany.

Zwykle obywatelskie projekty z uwagi na swój charakter nie są odrzucane w pierwszym czytaniu i trafiają pod dyskusję w komisji. Ale reguły nie ma. Wszyscy dobrze pamiętamy historię z początku tego roku, gdy projekt liberalizujący prawo aborcyjne, który przedstawiła w Sejmie Barbara Nowacka, odpadł już na etapie pierwszego czytania, bo 37 posłów opozycji nie zagłosowało.

Przypomnijmy. Złożenie własnego projektu ustawy znoszącego zakaz handlu zapowiedzieli także posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Jesteśmy przeciwni ograniczaniu handlu i wolności człowieka. Jarosław Kaczyński próbuje ułożyć nam życie, próbuje narzucić, co powinniśmy robić w niedzielę. Ustawa Jarosława Kaczyńskiego ogranicza wolność, konkurencję, spowoduje podwyżki cen – mówił poseł Sławomir Neumann, prezentując projekt w pierwszą niedzielę bez handlu, 11 marca.

- Spowoduje zwalnianie ludzi z pracy, część z pracowników dużych centrów handlowych, ponieważ o 1/7 zmniejszy się ilość dni pracy – podkreślał. – To duże uderzenie w gospodarkę, ponieważ stracimy 28 mld złotych, które zyskaliśmy na tym, że obcokrajowcy robili zakupy w galeriach przygranicznych.

Ograniczenia handlu nie popiera również Nowoczesna, która w swoich postulatach podkreśla, że ograniczenie handlu w niedzielę spowoduje likwidację 100 tys. miejsc pracy, zmniejszenie obrotu sklepów o 6-15 proc. oraz mniejsze wpływy do budżetu państwa.

Zakaz naszpikowany wyjątkami

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca. Pierwszą niedzielę bez handlu mieliśmy 11 marca, drugą tydzień później - 18 marca. Większość sklepów, głównie galerii handlowych, była wówczas zamknięta. Większość – nie oznacza jednak, że wszystkie – ustawodawca zawarł w przepisach bowiem szereg wyjątków.

Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona jest - poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami - m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka. Dozwolone będą także zakupy przez Internet. Więcej o temacie pisaliśmy tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(581)
B52
6 lat temu
wilk syty i owca cała rozwiązanie jest proste czerwona szarańcza powinna stanąć na kasie w niedzielę
B52
6 lat temu
co ma robić w niedzielę czerwona szarańcza
Obywatel
6 lat temu
To durna ustawa ograniczając wybór sklepów w niedziele ,gdzie jest wtedy najwięcej potencjalnych klientów i największy utarg,kto zwruci poniesione straty tym firmom które są zależne od klijentow,ta ustawa uderza w wolność Polakow
CZESŁAW 456
6 lat temu
[QUOTE] iedzielna sprzedaż nadal dozwolona jest - poza cukierniami, piekarniaPANIE KACZYNSKI PAŃSCY FANATYCY PIS NISZCZĄ KOŚCIÓŁ W POLSCE !!!!!!!!!!! POWSZECHNY SPRZECIW MŁODYCH !!!! BYŁEM W KOŚCIELE W NIEDZIELE NA MSZY MUSZE POWIEDZIEĆ ZE NIE BYŁO W OGÓLE MŁODZIEŻY ZA 2LATA WYBORY NASTOLATKI WOLA SEXS KATOLIKÓW JAK NAUKI KOŚCIOŁA ONI BEDA GŁOSOWAĆ TO POTĘŻNA ARMIA PRZECIWNIKÓW PIS I KOŚCIOŁA PIS >PARLAMENT POWINIEN POZOSTAWIĆ TEN TEMAT SUMIENIU LUDZI I EDUKACJI W KOŚCIOŁACH PRZEZ KSIĘŻY ZA DWA LATA UMRZE POKAŹNA MASA GŁOSÓW STARSZYCH KATOLIKÓW NIE INGERUJCIE W WIARĘ KATOLICKA BO TRACICIE POPARCIE NOWEGO ELEKTORATU PO TO WYKORZYSTA I POZBAWI WAS WŁADZY DOJDZIE WTEDY DO ZNISZCZENIA KOŚCIOŁA W POLSCE TAK JAK WE FRANCJI STOJĄ PUSTE KOŚCIOŁY NIE ODPRAWIAJĄ SIĘ MSZE !!!! POLSCY KATOLICY NIE CHCĄ ZNISZCZENIA KOŚCIOŁA W POLSCE WIEC ALBO ZOSTAWCIE TO SUMIENIU WIERZĄCYCH POLAKÓW >>>ALBO ZRÓBCIE REFERENDUM !!!!!PANIE KACZYŃSKI NISZCZY PAN KOŚCIÓŁ WIEC SIĘGAJ TAM GDZIE WZROK NIE SIĘGA [/QUOTE]
bambam
6 lat temu
Kto dzisiaj wracając z kościoła nie był w markecie??? cisza.
...
Następna strona