Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

OPZZ: pracujący w niedzielę powinni ustawowo zarabiać 2,5 raza więcej. Nowe przepisy się nie sprawdzają

30
Podziel się:

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie sprawdza się. Stawki za pracę w niedzielę powinny być 2,5 raza wyższe niż za pracę w dni powszednie – apeluje mazowiecki OPZZ.

Od marca obowiązuje zakaz handlu w wybrane niedziele
Od marca obowiązuje zakaz handlu w wybrane niedziele (Andrzej Stawiński/Reporter)

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie sprawdza się. Stawki za pracę w niedzielę powinny być 2,5 raza wyższe niż za pracę w dni powszednie – apeluje mazowiecki OPZZ.

Zdaniem Rady OPZZ Województwa Mazowieckiego obowiązująca ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ma mnóstwo wyjątków i dowartościowuje małe sklepy, w których warunki pracy są najgorsze, płace najniższe, a towary najdroższe. Ponadto - według związkowców - rozwiązania przeforsowane przez rząd i NSZZ "Solidarność" dotyczą części tylko jednej branży – informuje PAP.

- A przecież w niedziele pracują setki tysięcy pracowników gastronomii, transportu, ochrony, energetyki, służby zdrowia czy rozrywki – zauważają związkowcy.

OPZZ wystosował komunikat, w którym czytamy m.in., że "w Polsce, pomimo niskiego poziomu bezrobocia, utrzymują się bardzo niskie wskaźniki aktywności zawodowej i wysoki odsetek niestabilnych, źle opłacanych miejsc pracy. Dlatego naszym zdaniem rząd powinien zadbać przede wszystkim o wyższe płace".

Zobacz także: Wydłużenie doby pracowniczej. "Dezorganizacja cyklu dostaw"

Związkowcy zwracają uwagę, że w wyniku wprowadzonych ograniczeń obroty małych sklepów spadły, a warunki pracy wielu pracowników pogorszyły się, bo są obciążeni dodatkowymi obowiązkami w piątki i soboty.

- Jeszcze raz jeszcze apelujemy o podjęcie pilnych prac nad obligatoryjnym wprowadzeniem wyższych płac za pracę w niedzielę. Nasza Rada proponuje, aby stawki za pracę w niedzielę były 2,5 raza wyższe niż za pracę w dni powszednie. We wszystkich branżach! - podkreślono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Nie jesteśmy ...
6 lat temu
i zarabiają więcej lub tak samo to dlaczego niektórzy mają pracować w niedzielę niosąc innym pomoc czy strzegąc ich mienia .Praca w niedzielę powinna być z definicji ZABRONIONA a jeśli już się ją dopuszcza to powinna być jakoś specjalnie wynagradzana, poziom 2,5 krotności wynagrodzenia to zdecydowanie za mało. Rekompensata powinna być dużo większa i takich niedziel w miesiącu nie może być więcej niż jedna.
la2010
6 lat temu
I zakaz pracy w niedzielę dla wszystkich, poza duchownymi.
o take polske
6 lat temu
2 X więcej na tace w Niedziele
Mietek
6 lat temu
Ja i tak pracuje w niedzielę choć nie w handlu więc ten pomysl ma sens.
KKK...
6 lat temu
OPZZ i ta cała dudową solidarność zdelegalizowac... Kocmouchy i nic więcej... Niech założą interes np. Pizzerie gdzie zysk netto to jest max 9-10 % na czysto reszta to Są koszty...aAa i to jest interes typowo weekendowy... W tygodniu cisza...
...
Następna strona