Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zakaz handlu. Dziurawe prawo wykorzystuje nie tylko Żabka

24
Podziel się:

Sklep spożywczo-monopolowy Kłosek z Ożarowa zakazu handlu się nie boi. Otwarty jest w każdą niedzielę. Wcale nie dlatego, że za kasą staje właściciel - bo nie staje. Wystarczy patent "na placówkę pocztową".

Nie każdy sklep może się pogodzić z zakazem handlu
Nie każdy sklep może się pogodzić z zakazem handlu (PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)

O sklepie z Ożarowa, idącym tropem sieci Żabka, pisze portal wiadomoscihandlowe.pl. Zgodnie z przepisami o zakazu handlu sklepy w niedziele mają być zamknięte. Jest cała lista wyjątków od tej reguły - działać mogą między innymi sklepy na stacjach paliw. Również małe osiedlowe sklepiki mogą handlować, ale pod warunkiem, że za ladą staje właściciel.

Jeszcze innym sposobem - krytykowanym przez inspekcję pracy, rząd i związkowców z handlowej "Solidarności" - jest podpisanie umowy z którymś z operatorów pocztowych i otrzymanie statusu "placówki pocztowej". Tak działa część Żabek, ale - jak czytamy - nie tylko.

Sklep Kłosek z Ożarowa podpisał umowę z firmą InPost, przyjął status "placówki pocztowej" i handluje w niedziele do woli, ustawiając za ladą nie właściciela, a szeregowego pracownika na umowie zleceniu. W sklepie 13 maja pojawiła się kontrola z inspekcji pracy.

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą

Kontroler skontaktował się telefonicznie z, nieobecnym na miejscu, właścicielem Dariuszem Kustrą. "Przedsiębiorca relacjonuje, że zaproponowano mu mandat w wysokości 1 tys. zł i zamknięcie sklepu do końca dnia, jednak nie zgodził się na to - był bowiem przekonany, że jego placówka działa zgodnie z prawem" - podają wiadomoscihandlowe.pl.

W związku z tym właściciel nadal zamierza handlować w każdą niedzielę. Z kolei inspekcja pracy nie zdecydowała się jak na razie na skierowanie sprawy do sądu.

Co ciekawe, sam InPost nie podziela wykorzystywania dziury w zakazie handlu przy użyciu patentu "na placówkę pocztową".

- Nie będziemy umożliwiać obchodzenia ustawy o zakazie handlu w niedzielę i będziemy takie zjawiska piętnować. Działamy tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - powiedział portalowi rzecznik InPostu Wojciech Kądziołka.

Twardo przy otwieraniu sklepów będącymi "placówką pocztową" w niedziele wolne od handlu obstają właściciele sklepów Żabka. Jak pisaliśmy, masowe kontrole inspekcji pracy, pierwsze wyroki nakazowe w sprawie "sklepów działających jako placówka pocztowa", groźby handlowej "Solidarności" i rządzących oraz obawy niektórych sprzedawców nie wystraszyły sieci. Żabka jest przekonana, że prawo jest po jej stronie.

M. in. z tego powodu po wakacjach planowane są zmiany w ustawie o zakazie handlu. Mówił o nich wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed w TVN24 BiS. Nowelizacja ma sprawę postawić jasno - placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy - deklarował Szwed.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Lubień
6 lat temu
Nie bardzo mi się podoba praktyka stosowana przez rząd i PIP, że jak ktoś, jak żabka, ma podpisane umowy na tego typu usługi jak pocztowe i dzięki temu mogą otwierać się w niedziele to teraz zmieniac prawo żeby te sklepy nie mogły się otwierać. Hola, to ma być państwo prawa? Przecież żabki robią wszystko zgodnie z prawem.
admin
6 lat temu
Solidarność, rząd i inspekcja pracy jak będą chciały ograniczyć działalność sklepów świadczących usługi pocztowe to mogą wylać dziecko z kąpięlą, bo skoro poczta polska może być otwarta to czemu inne sklepy mające podobne usuługi w działalności nie mogą być otwarte?
Norbert
6 lat temu
Skoro podpisał z kimś taką umowę, świadczy takie usługi a prawo pozwala sklepom świadczące takie usługi na otwieranie się w niedziele to nie widzę nic w tym złego. To samo tyczy się Żabek, mają umowy, podpisane dokumenty, to czemu mają za to dostawac kary?
Anna
6 lat temu
U nas zakaz handlu omija się w ten sposób, że robi się wpis do ewidencji gospodarczej pt: "Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach" i pracownicy danego sklepu pracują legalnie w niedzielę.Pomijając fakt, że jedna półka jest z papierosami a cały sklep to alkohol i spożywka. Ot i cała specjalizacja sklepu a kontrole PIP nic nie dają, bo nie są w stanie określić jak wygląda wyspecjalizowany sklep.
jaja jak bere...
6 lat temu
można jeszcze na niedzielę zrobić że sklepu kawiarnię wystarczy ekspres do kawy lody , ciasto i jest git ;)))
...
Następna strona