Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Posłowie zmienili projekt ws. zakazu handlu. "Solidarność" protestuje

37
Podziel się:

„Solidarność” protestuje przeciwko zmianom, które do obywatelskiego projektu ws. zakazu handlu wprowadzili posłowie. Nie jest to ostateczny kształt ustawy, bowiem sami posłowie przyznają, iż dokument nie je doskonały.

Kontrowersje wywołała lista placówek wyłączonych od zakazu
Kontrowersje wywołała lista placówek wyłączonych od zakazu (Andrzej Stawiński/Reporter)

Na czwartkowym posiedzeniu podkomisji ds. rynku pracy przyjęto wszystkie poprawki zgłoszone do obywatelskiego projektu ustawy ws. zakazu handlu. "Teraz trzeba będzie je poprawiać" – donosi "Puls Biznesu".

Zgłoszone poprawki są "daleko idące", bowiem handel miałby odbywać się w co drugą niedzielę. W pierwotnym projekcie zakazywano go w każdą. - Nie jest naszą ambicją, by podkomisję opuściła ustawa doskonała, bo to nierealne. Chcemy w jak największym stopniu uszanować ducha projektu obywatelskiego. Podczas prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny lub podczas drugiego czytania na sali plenarnej będzie możliwość wprowadzania merytorycznych poprawek – mówił Janusz Śniadek, przewodniczący podkomisji.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Ograniczenie, co do zasady, ma dotyczyć sklepów, stoisk, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych. W przypadku zakupów zdalnych, nie byłyby one zakazane, gdyby odbywały się w sposób zautomatyzowany.

Jak podkreśla dziennik, lista ograniczeń wywołała spór w łonie organizacji handlowców. Jeszcze większe kontrowersje wzbudziła ta obejmująca wyłączenia od zakazu. Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki. Podczas czwartkowego posiedzenia na wniosek Poczty Polskiej poszerzono ją o placówki pocztowe. Tak długa lista nie podoba się związkowcom, którzy wskazują na błąd przy wyłączeniu spod przepisów dworców.

- Już dziś np. na dworcach działają markety dużych sieci, w wielu miastach integralną częścią dworców są duże galerie handlowe - przypomina Alfred Bujar, szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
op
6 lat temu
strajkuje SOLIDARNOŚĆ -PEWNIE pan przewodniczący!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
buba
6 lat temu
ludzie wypiszcie sie z tych psełdo zwiazkow zawodowych (obecna -solidarnosc)bo oni do spólki z nieudacznikami u władzy prędzej czy pożniej puszcza nas wszystkich ztorbami dobrobytu nie buduje sie zakazami i nakazami
Obhońca kapyt...
7 lat temu
Zakaz handlu w niedzielę jest szkodliwy Przedsiębiorca prowadzący działalnośc powinien mieć prawo pracować w niedzielę. Oczywiście żadnych pracowników czy zleceń/dzieło w niedzielę - tylko praca WŁASNA lub RODZINY. Już widzę jak akcjonariusze hipermarketów przyjeżdżają do Polski żeby niedzielami zasuwać z towarami i mopem :)))))
Organista
7 lat temu
Podobno w kościołach już buduj Żabki.Sprzedawać mają ministranci a zyski zasilą konta O.Derektora (Panie Świeć nad jego duszą).
Ot tak, dla p...
7 lat temu
Uważąjcie bo Duda zna wasze adresy.
...
Następna strona