Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Posłowie zmienili projekt ws. zakazu handlu. "Solidarność" protestuje

Posłowie zmienili projekt ws. zakazu handlu. "Solidarność" protestuje

Kontrowersje wywołała lista placówek wyłączonych od zakazu Fot. Andrzej Stawiński/Reporter
Kontrowersje wywołała lista placówek wyłączonych od zakazu

Na czwartkowym posiedzeniu podkomisji ds. rynku pracy przyjęto wszystkie poprawki zgłoszone do obywatelskiego projektu ustawy ws. zakazu handlu. "Teraz trzeba będzie je poprawiać" – donosi "Puls Biznesu".

Zgłoszone poprawki są "daleko idące", bowiem handel miałby odbywać się w co drugą niedzielę. W pierwotnym projekcie zakazywano go w każdą. - Nie jest naszą ambicją, by podkomisję opuściła ustawa doskonała, bo to nierealne. Chcemy w jak największym stopniu uszanować ducha projektu obywatelskiego. Podczas prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny lub podczas drugiego czytania na sali plenarnej będzie możliwość wprowadzania merytorycznych poprawek – mówił Janusz Śniadek, przewodniczący podkomisji.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów


 

Ograniczenie, co do zasady, ma dotyczyć sklepów, stoisk, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych. W przypadku zakupów zdalnych, nie byłyby one zakazane, gdyby odbywały się w sposób zautomatyzowany.

Czytaj także: Zakaz handlu w soboty? "To był żart". Handlowa "Solidarność" wciąż chce czterech wolnych niedziel

Jak podkreśla dziennik, lista ograniczeń wywołała spór w łonie organizacji handlowców. Jeszcze większe kontrowersje wzbudziła ta obejmująca wyłączenia od zakazu. Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki. Podczas czwartkowego posiedzenia na wniosek Poczty Polskiej poszerzono ją o placówki pocztowe. Tak długa lista nie podoba się związkowcom, którzy wskazują na błąd przy wyłączeniu spod przepisów dworców.

- Już dziś np. na dworcach działają markety dużych sieci, w wielu miastach integralną częścią dworców są duże galerie handlowe - przypomina Alfred Bujar, szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność".


solidarność, zakaz handlu, bujara, niedziele handlowe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Martyna
2017-10-19 09:49
To jest chore!!! wolne tylko dla ludzi pracujacych w sklepach, a dla aptek? dla lekarzy , pielegniarek? co z restauracjami? Gdzie ludzie pójdą w niedzielę? Do parku w którym są 2 huśtawki i 5 ławek , jak każdy się tam zwali/ A co z basenami albo innymi atrakcjami? tak też za kasą siedzą ludzie!!!!!
sandra
2017-10-17 00:02
Nie wygląda to źle, gorzej, że zapwodają, że poprawki będę poprawiona, także lista wyjątków może się zmienić
Miriam
2017-10-16 23:42
Dobrze że próbują niwelować tragiczne skutki tej ustwy wpisyjąc do listy wyjątkow coraz więcej rzeczy, wszystkie małe sklpey powinny zostać ocalone
Pokaż wszystkie komentarze (29)