Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża może być przedłużony

0
Podziel się

W kraju słychać sprzeczne wypowiedzi na temat zakazu.

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża może być przedłużony
(JoostJB/CC/Flickr)
bEgeaZlx

Po 1 października w Rosji może się odbyć dyskusja nad ewentualnym przedłużeniem na przyszły rok zakazu eksportu zboża - zasygnalizował pierwszy wicepremier Wiktor Zubkow.

Obecny zakaz, wprowadzony w związku z katastrofalną suszą, która zniszczyła znaczny areał upraw, wchodzi w życie w niedzielę i ma obowiązywać do 31 grudnia. Celem tego przedsięwzięcia jest powstrzymanie krajowych cen żywności. - _ Po 1 października możemy przedyskutować, jak będziemy postępować po grudniu _ - zapowiedział Zubkow.

W 2009 roku w Rosji zebrano 97 milionów ton zbóż; na potrzeby krajowe potrzeba 78 milionów ton.
Reuters zwraca uwagę, że w rosyjskim kierownictwie słychać sprzeczne wypowiedzi na temat zakazu eksportu zboża. Prezydent Dmitrij Miedwiediew mówił, że zakaz można będzie znieść wcześniej, jeśli pozwolą na to zbiory. Z kolei premier Władimir Putin nie wykluczał, że zakaz może obowiązywać także w 2011 roku, skoro tegoroczne zbiory zbóż mogą wynieść zaledwie 60 milionów ton.

bEgeaZlz

W oświadczeniu rozpowszechnionym e-mailem Zubkow podkreślił, że rząd musi wypośrodkować między interesami handlarzy zboża a potrzebą utrzymania stabilności na krajowym rynku żywnościowym.

_ - Rozumiemy obawy naszych eksporterów - napisał w oświadczeniu Zubkow. - Dlatego też, jak mówiłem, zakaz jest środkiem tymczasowym. Ponadto stale monitorujemy i analizujemy dostawy zbóż, pasz i ziarna siewnego na rynek krajowy - _ dodał._ _

Dane resortu rolnictwa pokazują, jak pisze Reuters, że Rosja może nie mieć zboża na eksport z tegorocznych zbiorów, nawet jeśli zakaz eksportu zostanie zniesiony od 2011 roku.

bEgeaZma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)