Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Zakaz uboju rytualnego zwiększy bezrobocie"

0
Podziel się:

Według przeciwników zakazu, doprowadzi on do załamania produkcji mięsnej.

"Zakaz uboju rytualnego zwiększy bezrobocie"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ludwik Dorn (Solidarna Polska) zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by nie wprowadzał dyscypliny wśród posłów swojej partii podczas głosowania nad projektem ustawy dopuszczającej ubój bez ogłuszenia.

Zdaniem Dorna, jeśli Sejm przy głosach klubu PiS odrzuci rządowy projekt dopuszczający ubój rytualny, będzie to oznaczało, że _ całkowicie niewiarygodne jest stwierdzenie, że PiS chce działać w interesie polskiego rolnika _. _ Po drugie całkowicie niewiarygodne będzie stwierdzenie, także z kampanii wyborczej PiS, że Prawo i Sprawiedliwość chce walczyć z bezrobociem _ - powiedział Dorn na konferencji prasowej w Sejmie.

Zwrócił uwagę, że zbliżają się wybory m.in. parlamentarne oraz wybory uzupełniające do Senatu na Podkarpaciu i - jak zaznaczył - Solidarna Polska _ bardzo nie chciałaby musieć podnosić w kampanii wyborczej argumentu: co zrobiłeś prezesie Kaczyński z 5 tys. miejsc pracy w przemyśle mięsnym _.

_ Jednego, czego chcemy, to zniesienia dyscypliny i pozwolenia tym kilkudziesięciu członkom klubu PiS, którzy się pana boją, żeby głosowali w tej sprawie zgodnie ze swoimi przekonaniami _ - powiedział Dorn. Według niego _ nie może być tak, że los 5 tys. pracowników zależy od tego, że jeden człowiek, który akurat jest szefem partii, jest bardzo przywiązany do zwierząt i w sumieniu jest przeciwko ubojowi bez ogłuszania _.

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele przemysłu mięsnego, którzy również apelowali do parlamentarzystów PiS o głosowanie za ubojem rytualnym. Sławomir Szyszka z Porozumienia Rolników województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego przekonywał, że zakaz uboju rytualnego doprowadzi do załamania produkcji mięsnej, co pociągnie za sobą konieczność zwolnień. Jak dodał, polscy wykwalifikowani rzeźnicy zostaną zmuszeni do emigracji.

Zdaniem Szyszki, argument o tym, że ubój rytualny jest niehumanitarny jest nieprzekonujący, ponieważ - jak zaznaczył - każdy ubój jest niehumanitarny. _ Czy wbijanie zwierzęciu w głowę dwunastocentymetrowego bolca, który z mózgu robi kisiel, jest humanitarne? Podcięcie gardła też jest niehumanitarne _ - mówił. Głosowanie nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni, odbędzie się w piątek.

Miało się ono odbyć na poprzednim posiedzeniu Sejmu w czerwcu. Jednak po zaakceptowaniu w drugim czytaniu przez komisję rolnictwa poprawki do projektu, marszałek Sejmu zdecydowała o przełożeniu głosowania, uzasadniając, że w takiej sytuacji potrzebna jest jeszcze opinia MSZ. Źródła w klubie PO informowały nieoficjalnie, że głosowanie zostało przełożone, aby zyskać czas na wypracowanie kompromisu w klubie Platformy. Część posłów PO zamierza bowiem głosować przeciwko rządowemu projektowi.

Poprawka wprowadza obowiązek uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na dokonanie tzw. uboju rytualnego oraz określenia, według jakiego obrządku religijnego zostanie on dokonany. W czerwcu poparła ją komisja rolnictwa. Z opinii MSZ wynika, że poprawka nie jest sprzeczna z prawem unijnym.

Nie wiadomo, ilu dokładnie jest przeciwników projektu w klubie PO. Oni sami liczbę tę szacują na ok. 30 osób. Gdyby ta trzydziestka głosowała na _ nie _, wówczas projekt mógłby zostać odrzucony. Przeciwni są mu również posłowie: PiS, Ruchu Palikota i SLD. _ Za _ opowiada się PSL i Solidarna Polska. W czwartek wieczorem o głosowaniu ws. uboju rytualnego ma rozmawiać klub PO.

Od 1 stycznia w Polsce nie ma przepisów, które zezwalałyby na ubój rytualny, czyli bez ogłuszania zwierząt. Wcześniej był on dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada ub.r., że rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Przywrócenie uboju rytualnego wymaga nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubój rytualny dzieli koalicję. Co z ustawą? Rządowy projekt miał być głosowany wczoraj, ale ponieważ 30 posłów planowało zagłosowanie przeciw rozwiązaniu, postanowiono to odłożyć na lipiec.
Unijni rolnicy mają nowe postulaty finansowe Obecnie na promocje unijnej żywności wydaje się około 58 mln euro rocznie. To zdaniem rolników stanowczo za mało.
Winniczki powinny mieć etykiety z krajem Nawet do 95 proc. winniczków jedzonych we Francji pochodzi z krajów takich jak Czechy, Węgry, Polska, a nawet Turcja
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)