Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakupy w niedzielę tylko w aptece?

0
Podziel się:

Zachodnie sieci hipermarketów próbują zablokować wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. W innych krajach Europy zakaz ten obowiązuje od lat.

Zakupy w niedzielę tylko w aptece?
(Money.pl/Bartek Chochołowski)

Zachodnie sieci hipermarketów próbują zablokować wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Tymczasem w innych krajach Europy zakaz ten obowiązuje od lat. *Duże sklepy nie pracują w niedzielę m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, ale regulacje w jednych krajach są ostrzejsze, w innych mniej. Który wariant wybierze Polska? *
Hipermarkety straszą wyrzucaniem z pracy, jeśli polski parlament wprowadzi _ Do tej pory hipermarkety indywidualnie decydują, czy pracować w niedzielę. _zakaz handlu w niedzielę. Ministerstwo pracy przestraszyło się więc i chce sprawdzić, jakie jest nastawienie pracowników dużych sklepów do zakazu handlu.

Jednak sprawa wydaje się przesądzona. Zakaz pracy w niedzielę - jedno ze sztandarowych haseł LPR-u jest bliskie ideologii PiS-u.

Pytanie, na którą wersję zdecydują się polscy posłowie. Liga Polskich Rodzin chciałby, aby wszystkie sklepy, które zatrudniają powyżej 5 osób nie pracowały w niedzielę. Wyjątkiem byłyby apteki, stacje benzynowe, sklepy na dworcach.

„Solidarność” wspiera starania prawicowych polityków i zabiega, aby handel był zakazany także we wszystkie święta.
Natomiast organizacje propagujące liberalne przepisy, sprzeciwia się kolejnej interwencji państwa w rynek.
Bussines Center Club ostrzega, że zakaz niedzielnego handlu pogorszy sytuację na rynku pracy.

Obecnie hipermarkety indywidualnie decydują, czy pracować w niedzielę. _ Liga Polskich Rodzin chciałby, aby wszystkie sklepy, które zatrudniają powyżej 5 osób nie pracowały w niedzielę. Wyjątkiem byłyby apteki, stacje benzynowe, sklepy na dworcach. _Ale ponieważ zachodnie koncerny wiedzą, że Polacy traktują hipermarkety jak centrum rozrywki, w większości duże sklepy pracują do godzin popołudniowych.

Bywa, że wielkie sieci handlowe reagują na potrzeby i wrażliwość polskich konsumentów.
Tak było np. w dzień po śmierci Jana Pawła II.
Ale często pracują pełną parą mimo sprzeciwów społecznych i pikiet związkowców, jak np. w ostatnie Święto Wniebowzięcia – 15 czerwca, kiedy francuski Carrefour był otwarty, choć we Francji w święta pracować nie może.

| Jak sklepy pracują w innych krajach Europy |
| --- |
| Niemcy Według prawa zgodnie z ogólnymi przepisami, punkty sprzedaży muszą pozostać zamknięte dla obrotu handlowego z klientami: w niedziele i w święta. Od poniedziałku do piątku sklepy są zamknięte do godz. 6 00 i od godz. 20 00. Punkty z pieczywem do 5.30 i od 18.30. W soboty do 6.00 i od 16.00, a w cztery po sobie następujące soboty przed 24 grudnia do 6.00 i od 18.00. Odmienne zasady stosuje się do: Aptek, kiosków sprzedających gazety, stacji paliw, automatów samoobsługowych, punktów sprzedaży na dworcach, punktów sprzedaży w kurortach i miejscach uzdrowiskowych. * Francja* Sklepy, podobnie jak zakłady przemysłowe – zgodnie przepisami kodeksu pracy nie mogą pracować w niedzielę i święta. *Wielka Brytania * W niedzielę i święta nie mogą być otwarte sklepy o powierzchni większej niż 280 m.kw. *Hiszpania * Ustala limity dla działalności handlowej sklepów – nie mogą być one otwarte częściej niż 8 niedziel i dni świątecznych rocznie. Sklepem całodobowym może być sklep nie przekraczający 500 m.kw.
powierzchni. W kurortach przepisy są złagodzone. *Włochy * Zakaz pracy sklepów w niedziele i święta. Władze regionalne mogą się zgodzić na pracę sklepów we wszystkie niedziele grudnia. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)