Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakupy w spożywczym będą coraz droższe

0
Podziel się

Rosną ceny zboża i mąki, za kilka dni ma zdrożeć chleb. Nawet o 20 procent.

Zakupy w spożywczym będą coraz droższe
(phototram/CC/Flickr)
bDAfPbZx

Wszystko przez szaleństwa pogody, u nas, w Rosji, w innych krajach. Piekarnie zapowiadają, że w najbliższych dniach, a najpóźniej we wrześniu, cena chleba może pójść w górę nawet o 20 proc.

Zdaniem Feliksa Ponitki, szefa cechu łódzkich piekarzy, to co się dziś dzieje na rynku jest komedią, ale wcale nieśmieszną. - _ W ciągu kilku dni mąka zdrożała o 40-45 proc. Pod koniec zeszłego tygodnia kosztowała 80 gr za kilogram, teraz już 1,20 zł. A za kilka dni będzie jeszcze o 15 procent droższa _ - prognozuje Ponitka.

Możliwe, że na tym wcale nie koniec. - _ W Polsce nie ma zebranego zboża. Winna pogoda. Kiedy powinno padać, żeby zborze był jędrne, to wtedy była susza. A teraz, kiedy powinno być sucho, żeby rolnicy mogli zebrać plony, to leje. Żniwa powinny się w Polsce zacząć 15 lipca, tymczasem w całym kraju mamy łany zboża _ - mówi Ponitka, dodając że trzech jego kolegów piekarzy już zapowiedziało podwyżkę cen chleba o 20 proc.

bDAfPbZz

Drożeje nie tylko mąka, ale i samo zboże. Rok temu tona pszenicy kosztowała około 400 zł, obecnie 550-600 zł. Rolnicy spekulują, że cena może jeszcze pójść w górę o 100, a nawet 200 zł. Zwłaszcza że zbiory w tym roku w Polsce będą o blisko 4 mln ton gorsze niż w poprzednim.

Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej uspokaja klientów sklepów. - _ Trudno komentować zapowiedzi piekarzy o 20-procentowej podwyżce, cenę każdy może sobie podnieść. Ale nie sądzę, by tak drogi chleb się sprzedawał. Podwyżka będzie, ale rzędu kilku procent i nie teraz, a w najbliższych miesiącach _- mówi Winek.

Ekonomista tłumaczy, że o dokładniejsze szacunki będzie się można pokusić we wrześniu, gdy sytuacji się uspokoi. Od zeszłego tygodnia mamy bowiem panikę na światowych giełdach, po tym jak Rosja wydała zakaz eksportu swojego zboża. W ostatnich dwóch sezonach ten kraj stał się znaczącym graczem, miał w tym roku wyeksportować 13 mln ton, ale tego nie zrobi. To wystarczyło, by wywołać panikę na giełdzie.

Zdaniem ekonomisty BGŻ, podwyżki cen zboża w Polsce są efektem wydarzeń na świecie. Rzeczywiście zbiór zboża jest opóźniony, ale też rolnicy wstrzymują dostawy do młynów, bo śledzą sytuację i liczą, że za kilka dni zarobią więcej. Co do innych produktów, Winek zwraca uwagę na drożejące owoce, które od zeszłego roku skoczyły o kilkanaście procent. I mogą jeszcze zdrożeć. W górę nie powinno już iść mięso i mleko, zdrożeć mogą za to jogurty - ze względu na zawartość dodatkowych składników - owoców i zbóż. Więcej zapłacimy też za makarony.

bDAfPbZF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t103192.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozary;zmusily;rosje;do;wstrzymania;eksportu;zboza,172,0,651948.html) Pożary zmusiły Rosję do wstrzymania eksportu zboża Czasowe embargo dotyczy też innych artykułów rolnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł. Ale minister Rostowski może wyciągnąć z naszych kieszeni jeszcze 2,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t101043.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/rocznie;wypijamy;wode;za;2;5;miliarda;zlotych,88,0,644696.html) Rocznie wypijamy wodę za 2,5 miliarda złotych Najczęściej sięgamy jednak po tę niemineralizowaną. A w upały można sobie nią zrobić krzywdę.

*

bDAfPcaa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)