Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamek w Stobnicy: Miał być hotel, a nie budynek mieszkalny

146
Podziel się:

Zamek w Stobnicy miał być hotelem, a nie budynkiem mieszkalnym. RMF FM dotarło do nowych informacji dotyczących kontrowersyjnej budowy w Puszczy Noteckiej.

Już w 2009 r. była mowa o hotelu
Już w 2009 r. była mowa o hotelu (Jakub Walasek / EastNews)
bECutgXp

Inwestor zamku w Puszczy Noteckiej na obszarze Natura 2000 od początku planował zbudować tam hotel, a nie - jak deklaruje obecnie - budynek mieszkalny. RMF FM dotarło do dokumentów złożonych w gminie.

Inwestor od samego początku zakładał, że zamek w Stobnicy będzie hotelem, a nie 15-piętrowym budynkiem mieszkalnym. Z dokumentów ujawnionych przez RMF FM wynika, że w 2009 roku we wniosku do gminy dotyczącym sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu inwestycji, była mowa o postawieniu tam kompleksu wypoczynkowego.

bECutgXr

We wniosku do gminy można przeczytać, że "zamierzeniem inwestora jest pobudowanie na terenie działki budynku usługowego - pięciogwiazdkowego hotelu o bardzo wysokim standardzie wraz z funkcjami towarzyszącymi: kryty basen, SPA, gastronomia, rozrywka z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowej”.

Dokument został złożony w gminie Oborniki. Na jej terenie powstaje kontrowersyjna budowla.

Inwestor w czerwcu 2009 roku zapewniał, że "zagospodarowanie terenu nastąpi z zachowaniem walorów środowiska przyrodniczego". Wniosek został przegłosowany jednogłośnie – informuje RMF.

bECutgXx

W aktach nie ma już jednak mowy o hotelu, a o budynku mieszkalnym i budynku gospodarczym z zapleczem. Ma w nim zamieszkać 100 osób, w tym 10 osób obsługi.

Zobacz także: Zobacz też: Zamek w Puszczy Noteckiej. W sprawę zamieszani lokalni ekolodzy

W raporcie dotyczącym oceny skutków ekologicznych wielokrotnie podkreślono, że mowa jest o budowli wpisującej się w otoczenie i bezpiecznej dla siedlisk ptasich w okolicy. Plan przewidywał też, że plac budowy nie zajmie więcej niż 2 ha. To umożliwiło spółce D.J.T. złożenie mniejszej liczby dokumentów. W rzeczywistości obszar wykorzystany na maszyny budowlane i rusztowania to 2,5 ha.

bECutgXy

Jak ustaliło RMF, budowniczy zamku bezprawnie zajęli działkę należącą do Skarbu Państwa. Chodzi o kanał Kończak, który zasypano na potrzeby prac budowlanych. Zielone światło dla postawienia zamku w Puszczy Noteckiej spółka dostała trzy lata temu i właśnie od 2015 roku trwają prace.

Zamek jest budowany w obrębie obszaru chronionego Natura 2000. W pobliżu zamku swoje siedliska mają rzadkie gatunki ptaków. Sprawą - na wniosek ministra środowiska - zajęła się prokuratura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bECutgXS
inwestycje
wiadomości
KOMENTARZE
(146)
Qq
3 lata temu
A gdzie była Rusin?
inwestor
3 lata temu
Tak się zastanawiam.... ile i gdzie i u kogo musiał bym załatwiać zezwoleń na budowę np, więzienia w podobnym miejscu? Na podobny wzór? Na środku jakiegoś jeziora, jakiejś natury 2000 i w puszczy?
tfu!
3 lata temu
Zwyciezyl ptak cuchnacy jajami !
bECutgXT
pitt
3 lata temu
Najlepiej zamienić Polskę w jeden wielki rezerwat.
Michał
3 lata temu
Bardzo ciekawa inwestycja. Mam nadzieję, że będzie tam rzeczywiście ładna, elegancka część hotelowa oraz restauracja, do której z przyjemnością będzie można przyjechać. Idealny punkt na odpoczynek np. w czasie wycieczki rowerowej do Puszczy Noteckiej. Teraz tylko czekać otwarcia. Przypomnę, że kiedy budowano Stary Browar też nie brakował pokrzykiwań prymitywnych zazdrośników ale tak zawsze będzie kiedy ktoś chce zrobić coś ponadprzeciętnego.
...
Następna strona