Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
19.02.2014 21:18

Zamieszki na Ukrainie. Kaczyński apeluje o najostrzejsze sankcje

- Tu nie ma czasu na zastanawianie się, bo rozlewu krwi może być więcej - mówił prezes PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

_ _- Tu nie ma czasu na zastanawianie się, bo rozlewu krwi może być więcej - mówił prezes PiS. Kaczyński obawia się dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie. Dlatego - mówił - potrzebne są mocne sygnały dla prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, że dalsze stosowanie przemocy nie będzie się dla niego dobrze kończyło.

Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, choć cieszy się z podjęcia różnego rodzaju inicjatyw, w tym spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w Kijowie, to wydaje mu się jednak, że to ciągle za mało. W Polsat News dodał, że liczy na zastosowanie przez Unię sankcji, które _ powinny wyglądać możliwie ostro i powinny być znane już, bo to może jeszcze Janukowycza powstrzymać _.

Zdaniem Kaczyńskiego _ uderzyć można mocno, bo sam szczyt ukraińskich elit żyje w dużej mierze na zachodzie, ma tam domy, interesy i konta _. _ Gdyby to zablokować, jak to się mówi +położyć na tym rękę+, zagrozić konfiskatą w granicach, które dopuszcza prawo, można by coś uzyskać - zauważył. - Tu już nie ma czasu na zastanawianie się, bo jeśli rozlewu krwi będzie więcej, to odwrotu naprawdę już nie ma _.

Według Kaczyńskiego najważniejsze jest powstrzymanie rozlewu krwi. Wskazał, że być może trzeba będzie wymyśleć takie rozwiązanie, które pomoże wyjść Janukowyczowi _ z twarzą _ z konfliktu.

Pytany o pomysł utworzenia _ okrągłego stołu _ na Ukrainie z udziałem USA i Rosji, Kaczyński ocenił, że warto _ wciągać w sprawy Ukrainy Stany Zjednoczone _ i nie można ignorować roli Rosji. Natomiast - zauważył - _ nie wiadomo, czy Rosja jest gotowa do udziału w takim wydarzeniu, bo musiałaby zarazem przyznać, że ich oczekiwania wobec Ukrainy związane z wejściem do strefy euroazjatyckiej były zbyt daleko idące _.

Od wczoraj sytuacja w Kijowie uległa eskalacji. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się od kilkuset do 1000.
Kaczyński przyznał, że nagłe pogorszenie sytuacji na Ukrainie zaskoczyło go. Ocenił, że obecnie nie da się wykluczyć nawet rozłamu kraju, choć - mówił - _ nie jest to niebezpieczeństwo bezpośrednie _.

Unia Europejska zasygnalizowała w środę możliwość sankcji wobec władz Ukrainy. Także USA rozważą nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za użycie siły; trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską - powiadomił zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz