Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rząd chce zmian w płacy minimalnej. Dodatek stażowy nie będzie się wliczał

175
Podziel się:

Wieloletni pracownicy z najniższymi zarobkami mogą liczyć na podwyżki. W 2019 roku płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2250 złotych brutto. Do tej kwoty ma nie wliczać się dodatek stażowy - zakłada rządowy projekt.

Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.
Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku. (ARKADIUSZ ZIOLEK)

W poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło w Rządowym Centrum Legislacji projekt dotyczący zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Projektowana regulacja zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wyłączony ma być dodatek stażowy.

Jak wskazuje w uzasadnieniu MRPiPS, w obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy) wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.

Zobacz także: Zobacz także: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

"W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości. (...) W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem" - czytamy w dokumencie.

Nowelizacja polega dokładnie na zmianie brzmienia art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, poprzez dodanie do wymienionych tam wyłączeń: "dodatku do wynagrodzenia przysługującego za staż pracy".

Dotychczas na liście wyłączeń były cztery punkty. Płaca minimalna nie uwzględnia: nagrody jubileuszowej, odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Od 1 stycznia płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2250 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 7,1 proc. w porównaniu ze stawką tegoroczną. Dziś minimalna pensja to 2100 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z 13,70 zł do 14,70 zł.

Wysokość podwyżki wzbudzała ogromne emocje i była kwestią sporną między władzą a związkami zawodowymi. W czerwcu rząd zaproponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie mogli przystać działacze OPZZ i Solidarności. Planowaną wysokość podwyżki uznały za absolutnie niewystarczającą. Związkowcy chcą, żeby płaca minimalna wynosiła połowę płacy średniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
MatkaKur*a
4 lata temu
Jeszcze niech uchwalą minimalny metraż na najemcę. I minimalne kalorie w zupce chińskiej.
ekonomista
4 lata temu
Polska ma najniższą kwote wolną od podatku. Kiedy rząd dotrzyma obietnic i to zmieni?
henek
4 lata temu
płace rosną, emeryci dostaja grosze,a inflacja dotyka wszystkich,a może emerytów najbardziej.
60
4 lata temu
mówią o tym a wciąż jest po staremu,okradają ludzi za staż odejmując z podstawy
realista
4 lata temu
W Polsce oczywiste sprawy najtrudniej wprowadzic w życie.Przeciez pracownik np.z 30 letnim stażem mający wliczany dodatek stażowy do pensji minimalnej w rzeczywistości jest pozbawiony tego dodatku w porównaniu do świezo zatrudnionego pracownika o tej samej wysokości płacy minimalnej.
...
Następna strona