Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rząd chce zmian w płacy minimalnej. Dodatek stażowy nie będzie się wliczał

292
Podziel się

Wieloletni pracownicy z najniższymi zarobkami mogą liczyć na podwyżki. W 2019 roku płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2250 złotych brutto. Do tej kwoty ma nie wliczać się dodatek stażowy - zakłada rządowy projekt.

Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.
Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku. (ARKADIUSZ ZIOLEK)
bErRBLCd

W poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło w Rządowym Centrum Legislacji projekt dotyczący zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Projektowana regulacja zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wyłączony ma być dodatek stażowy.

Jak wskazuje w uzasadnieniu MRPiPS, w obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy) wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.

bErRBLCf
Zobacz także: Zobacz także: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

"W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości. (...) W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem" - czytamy w dokumencie.

Nowelizacja polega dokładnie na zmianie brzmienia art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, poprzez dodanie do wymienionych tam wyłączeń: "dodatku do wynagrodzenia przysługującego za staż pracy".

bErRBLCl

Dotychczas na liście wyłączeń były cztery punkty. Płaca minimalna nie uwzględnia: nagrody jubileuszowej, odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Plan zakłada przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Od 1 stycznia płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2250 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 7,1 proc. w porównaniu ze stawką tegoroczną. Dziś minimalna pensja to 2100 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z 13,70 zł do 14,70 zł.

bErRBLCm

Wysokość podwyżki wzbudzała ogromne emocje i była kwestią sporną między władzą a związkami zawodowymi. W czerwcu rząd zaproponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie mogli przystać działacze OPZZ i Solidarności. Planowaną wysokość podwyżki uznały za absolutnie niewystarczającą. Związkowcy chcą, żeby płaca minimalna wynosiła połowę płacy średniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErRBLCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(292)
krysia
2 lata temu
NIESTAC POLAKOW NA STOMATOLOGA biora pozyczki i zadluzaja sie dokonca zycia a przyzwoite leczenie jednego zombka kosztuje 1000zloty banda
BOLKA
2 lata temu
SPECJALNIE TAK ROBIA BY OGRANICZYC ZYCIE PRZECIETNEGO POLAKA BO NFZ REFUNDUJE LECZENIE RAKA A LECZENIE STOMATOLOGICZNE JEST PLATNE A JAK DROGIE KAZDY WIE
MIRKA
2 lata temu
DZIWNE ZE W POLSCE ZMIENIA SIE PRZEWAZNIE PRAWO PRACOWNICZE NA NIEKOZYSC PRACOWNIKA jak wiadomo kiedys kiedy rozpoczynalo sie prace otrzymywalo sie place zasadnicza czyli minimalne wynagrodzenie na umowe o prace na caly etat po kolejnych latach przepracowanych doliczalo sie za kazdy przepracowany rok starz pracy do pensji zasadniczej a teraz kazdy interpretuje sobie to jak chce a najbardziej pokrzywdzeni sa pracownicy z dlugoletnim starzem prACY NIEDOSC ZE PENSJE SA MARNE TO JAWNIE OSZUKUJE SIE PRACOWNIKOW
bErRBLCH
Hhgg
2 lata temu
Nie podwyżki a zniżki podatków dajcie odpisy i zmniejszyć opłaty a nie robienie w balona ludzi
Jhff
2 lata temu
Kpina ceny rosną opłaty też wymuszają podwyżki minimalnej szkoda tylko że biorąc pod uwagę podwyżki mamy coraz mniej ale nie którzy myślą że jak mają więcej papierków albo wyższą kwotę na umowę to mają więcej a nie widzą że więcej to państwo na tym zarabia kupić mogą tyle samo albo i mniej za to osoby które zarabiają więcej niż minimalna nie mogą liczyć na podwyżki bo firma płaci coraz więcej podatku i mają większe koszty przy braku odpisów
...
Następna strona