Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarobki w Polsce. "Zamożny Polak" zaczyna się od 10 tysięcy na rękę

12
Podziel się

Od 10 do 19 tys. zł netto. Tyle zdaniem Polaków powinna zarabiać osoba, którą można już uznać za zamożną - wynika z badania Deutsche Banku.

10 tysięcy złotych na rękę - według dużej grupy Polaków kogoś z taką pensją można już uznać za zamożnego.
10 tysięcy złotych na rękę - według dużej grupy Polaków kogoś z taką pensją można już uznać za zamożnego. (PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
bDzjbDqt

Jak czytamy w publikacji na temat badania, według ekspertów firmy konsultingowej KPMG zamożny Polak to taki, który zarabia na rękę 5 tys. zł. Jednak jeśli poprosi się o zdanie "zwykłych ludzi", to stawiają oni tę granicę wyżej.

W ocenie 39 proc. respondentów zamożny to ten, którego konto zasila co miesiąc kwota od 10 do 19 tys. zł netto. Co czwarty jest zdania, że wystarczy dochód w wysokości od 5 do 10 tys. zł na rękę.

bDzjbDqv

źródło: Deutsche Bank

- W opinii znacznej części społeczeństwa osoba zamożna powinna zarabiać co najmniej trzy do pięciu razy więcej niż średnia krajowa - mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej z Deutsche Banku. Jak dodaje, z biegiem lat kwoty te będą szły do góry, bo i nasze społeczeństwo zarabia coraz więcej.

Co ciekawe, bank zapytał też, co oznacza "zamożny Polak" według osób, które zarabiają co najmniej 7 tys. zł na rękę, a więc plasują się już w kategorii tych o ponadprzeciętnych dochodach. Jak wynika z ich deklaracji, zamożność pojmują podobnie co osoby zarabiające mniej.

Aż 41 proc. spośród tych dobrze zarabiających uważa, że zarobki na poziomie 10-19 tys. zł miesięcznie na rękę to już zamożność.

bDzjbDqB
Zobacz także: Zobacz też: Jarosław Gowin narzeka na zarobki. Nie tylko opozycja się dziwi

Jak czytamy w raporcie DB, im ktoś więcej zarabia, tym bardziej skłonny jest do inwestowania, czy dodatkowego odkładania na emeryturę. Nie jest też tajemnicą, że ci najlepiej zarabiający mają odłożone największe majątki.

- 10 proc. najbardziej zasobnych gospodarstw domowych posiada około 41 proc. całkowitego majątku netto gospodarstw, podczas gdy majątek 20 proc. najmniej zasobnych to jedynie niewielka część (1 proc.) majątku wszystkich gospodarstw domowych - mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, współpracująca z bankiem.

bDzjbDqC

Obecnie średnia krajowa w Polsce wg GUS to 4886 zł brutto, czyli niecałe 3,5 tys. zł na rękę.

bDzjbDqW
praca
wiadomości
KOMENTARZE
(12)
Przyszły zamo...
3 lata temu
Ja zarabiam 12 000 na rękę i nie czuje się zamożny bo zarabiam tak od 3 miesięcy. Na wkład własny na mieszkanie jeszcze zbieram. Samochód w leasingu. Wynajmuje mieszkanie za 2 tys. Czy jestem zamożny? Nie!!!! Poprostu zacząłem się odrabiać. Zamożna jest moja somsiadka która ma 1500 emerytury i 5 mieszkań na wynajem. Przestańmy mylić zamożność z wysokimi zarobkami. Zamożny jest ten co coś ma.
Kiess23
3 lata temu
10 000 zarabia, a kredytu do spłacenia ma 1 000 000,00zł. Chyba bogaty duchowo. A jeszcze trzeba dozyć.
emeryt
3 lata temu
Ja mam 1830 zł na rękę i też czuję się bogaty. Kasa to nie wszystko, trzeba też mieć poukładane życie i jakieś zainteresowania.
bDzjbDqX
Ludzie
3 lata temu
Nie ważne ile się ma po wypłacie tylko ile przez wypłatą !
taka prawda
3 lata temu
Buhaha, 5 tys. netto w większym mieście to jest nic. Granica skromnej egzystencji, jak odliczyć wszystkie opłaty.