Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki w PKP. Związki chcą średniej płacy na poziomie 5,9 tys. złotych

Zarobki w PKP. Związki chcą średniej płacy na poziomie 5,9 tys. złotych

Fot. pkp.pl

Wnosimy o to, aby średnie wynagrodzenie pracowników spółek Grupy PKP wynosiło jedynie 10 proc. wynagrodzenia prezesa PKP, czyli 5900 zł - napisali związkowcy w opublikowanym dziś liście otwartym do premiera Donalda Tuska.

- Wychodząc naprzeciw zmianom na polskiej kolei zapowiadanym przez pana ministra Sławomira Nowaka w ramach programu Twoja Kolej, w imieniu pracowników spółek Grupy PKP zwracamy się do pana premiera o ustanowienie kontraktu dla kolejarzy - napisali związkowcy.

Pod listem podpisali się przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność Henryk Grymel i przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

Związkowcy powołują się na informacje przedstawione w ubiegłym tygodniu w Sejmie przez prezesa PKP SA i szefa Grupy PKP Jakuba Karnowskiego. Karnowski pytany przez posłów komisji infrastruktury, ile zarabia, powiedział, że jest to 59 tys. zł brutto miesięcznie. W jego kontrakcie zapisano także, że może otrzymać premię w wysokości 50 proc. rocznego dochodu, jeżeli zrealizuje wszystkie postawione mu cele.

Związkowcy uznali więc, że gdyby średnie wynagrodzenie pracowników spółek należących do Grupy PKP wynosiło jedynie 10 proc. wynagrodzenia jej szefa, to wyniosłoby 5900 zł. W swoim liście wnoszą także o to, by pracownicy również mogli otrzymywać premię "za wykonanie zadań w wysokości 50 proc. dochodu rocznego. Domagają się także wprowadzenia 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

- Nasze oczekiwania ustanowienia kontraktu dla kolejarzy wynikają z ustalonych przez ministra transportu budownictwa i gospodarki morskiej standardów wynagrodzeń w Grupie PKP, z których wynika, ze praca prezesa PKP SA jest znacznie ważniejsza niż konstytucyjnego ministra - czytamy w liście.

Karnowski został prezesem PKP SA na początku kwietnia 2012 r. Wcześniej był prezesem PKO TFI, a jeszcze wcześniej pracował m.in. w Banku Światowym i NBP. Jego zatrudnienie w PKP, a konkretnie wysokość zarobków, wywołało liczne dyskusje. Pensja prezesa Karnowskiego - w przeciwieństwie do jego poprzedników - nie jest bowiem warunkowana tzw. ustawą kominową określającą maksymalne poziomy wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa, ale wynika z kontraktu menedżerskiego. Politycy opozycji ironizowali wówczas, że należy podnieść pensje prezydentowi i premierowi, skoro menedżerowie w PKP zarabiają dużo więcej od nich.

Przedstawiciele rządu i branży kolejowej odpowiadali natomiast, że specjaliści nie będą chcieli pracować na kolei, jeżeli w firmach prywatnych będą mogli zarobić dużo więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Grozi nam paraliż na PKP? Szykują wielki strajk
Po 9 grudnia część pociągów zostanie na bocznicach. Powodem groźby strajku jest zapowiedziane ograniczenie ulg na bilety dla kolejowych emerytów i rencistów.
Święto kolejarza. Jest ich dwieście tysięcy
W PRL dzień kolejarza obchodzono w drugą niedzielę września, później uroczystość przełożono na 25 listopada - dzień poświęcony św. Katarzynie Aleksandryjskiej.
Opóźnienia pociągów na trasie do Warszawy
Po niegroźnym pożarze lokomotywy składu towarowego zablokowany jest jeden tor ruchu trasy kolejowej Kraków-Kielce-Warszawa.
pkp, wynagrodzenie, tusk, zarobki, związkowcy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
george80
109.95.204.* 2012-11-29 18:23
Żądania kolejarzy są uzasadnione.Są fachowcami wysokiej klasy.Jeśli nie przyjdą do pracy przez tydzień nie pojedzie żaden pociąg.ŻADEN prezes ani dyrektor ich nie zastąpi.Prezesii i dyrektorzy powinni się cieszyć ze swych posad bo inaczej musieliby pracować a tego nie potrafią.
dax969
89.69.10.* 2012-11-26 18:22
Ci tak zwani fachowcy wysokiej klasy doprowadzili do ruiny ten kraj rozwalając w pył setki jak nie tysiące firm,fabryk i przedsiebiorstw.Jedyne co potrafią to kasować grubą kasę bez większej odpowiedzialności za kierowaną firmę.Firma robi klapę a prezesik bierze premię,odprawę i idzie na stanowisko do innej firmy.On musi zarabiać 59 tysi a robolowi zapłaci najniższą krajową jeszcze w pięciu ratach z wielką łaską bo koszty pracy są w polsce wysokie i robol więcej niż wymusza państwo zarobić nie może.Mówiąć za klasykiem SZAMBO A NIE PERFUMERIA.
taki tam
83.230.103.* 2012-11-26 17:50
Ale hipokryzja : "Przedstawiciele rządu i branży kolejowej odpowiadali natomiast, że specjaliści nie będą chcieli pracować na kolei, jeżeli w firmach prywatnych będą mogli zarobić dużo więcej."

To niech wypier.ją. Juz widzę jak ich zechce prywatny biznes skoro ich jedyną kompetencja to bycie pociotem lub członkiem.