Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Fot. Bartosz Krupa/East News

Wielkie zmiany w emeryturach przesądzone. Po burzliwej debacie, posłowie zdecydowali wczoraj, że wiek przechodzenia na emeryturę zostanie przesunięty do 67. roku życia. Zarówno w przypadku mężczyzn jaki kobiet. Sejm uchwalił zmiany w emeryturach służb mundurowych. Zmiany dotkną większość Polaków, jednak są tacy, którzy zachowają swoje przywileje i nie będą musieli dłużej pracować.

Jak twierdzi rząd, dzięki forsowanym zmianom emerytalnym gospodarka zyska do 2020 roku 40 mld zł i prawie 250 tys. nowych miejsc pracy. Podniesienie wieku emerytalnego odbędzie się stopniowo - począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku. To oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat. Z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia.

Sprawdź datę twojego przejścia na emeryturę, po podniesieniu wieku emerytalnego. Zobacz tabelę.Nie bez znaczenia jest też staż pracy, przynajmniej jeżeli chodzi o prawo do emerytury minimalnej. Po zmianach, by w ogóle nabyć prawo do emerytury, kobiety i mężczyźni będą musieli pracować 25 lat - ten czas dla kobiet do tej pory wynosił 20 lat.

Dłuższy okres ochronny przed zwolnieniem Czytaj więcej Jeśli rząd nie kłamie, emerytury będą wyższe o 70 procent. Policzyliśmy, ile zyskamy na zmianach. Kodeks Pracy obejmuje obecnie ochroną pracowników na cztery lata przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego. Pracodawca nie może wypowiedzieć w tym czasie umowy o pracę. Okres ochronny jest liczony w stosunku do obecnie obowiązujących progów - 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. Firma nie może więc zwolnić kobiety od 56 roku życia i mężczyzny od 61 roku życia.

Po zmianach, ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym zostanie przedłużona do podniesionego wieku emerytalnego. Stosowne zapisy w ustawie mają zapewnić w tym względzie jej spójność z Kodeksem Pracy. Na taką ochronę będą mogły liczyć kobiety urodzone w latach 1953-56 i mężczyźni urodzeni w latach 1948-1951, którzy w chwili wejścia w życie ustawy będą już objęci ochroną.

Kto zmęczony lub bez pracy, może liczyć na połówkęPo 1 stycznia możliwe będzie też przejście na częściową emeryturę. W tej sytuacji obowiązują odrębne zasady. Prawo do emerytury częściowej będą mieli:
  • kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy.
  • mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Okres ubezpieczeniowy uwzględni zarówno okres składkowy, obejmujący m.in. okres ubezpieczenia, czyli np. pracę na podstawie umowy o pracę czy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i nieskładkowy, obejmujący m.in. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego czy naukę w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

Czytaj więcej To znowu nauczyciele i policjanci dostali podwyżki. Zobacz, czyim kosztem Na podwyżki może liczyć ponad 700 tys. pracowników budżetówki. Reszta grozi buntem. Wysokość emerytury częściowej wynosić będzie 50 proc. emerytury (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej). Zostanie ona wypłacona bez konieczności rozwiązania stosunku pracy i była zagwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów.

Warto jednak pamiętać, iż skorzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia. Będzie ona odczuwalnie niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach. Zależność jest prosta: Im dłuższy jest okres pobierania emerytury częściowej tym większe jest obniżenie świadczenia w wieku uprawniającym do emerytury. Zaczynając od kobiet:

  • kobiety, które nie będą pracowały po otrzymaniu emerytury częściowej, muszą się liczyć z tym, że świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury dostaną niższe od 1,7 proc. do 16,4 proc.
  • w przypadku kobiet, które będą pracowały po otrzymaniu emerytury częściowej, świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,6 proc. do 9,6 proc.

Podobnie mężczyźni, oni też dostaną niższe pełne emerytury jeżeli zdecydują się na wcześniejsze, częściowe świadczenia:

  • w przypadku mężczyzn, którzy nie pracują po otrzymaniu emerytury częściowej
    świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,9 proc. do 12,0 proc.,
  • w przypadku mężczyzn, którzy pracują po otrzymaniu emerytury częściowej
    świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,2 proc. do 8,0 proc.,

Posłowie w trakcie prac nad projektem ustawy opowiedzieli się za tym, aby minister pracy do końca 2013 r. przygotował program wspierania zatrudnienia dla osób powyżej 60. roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy.

Rolnicy, prokuratorzy, sędziowie i duchowni po staremuPodniesienie wieku w najbliższych latach nie dotknie rolników. Do końca 2017 r. zachowają oni przywileje emerytalne i będą mogli odejść na emeryturę tak jak teraz - kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60 lat. Dopiero za pięć lat, będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym.

Podobnie będzie z prokuratorami i sędziami - zachowają przez 5 lat prawo wcześniejszego odejścia z rynku pracy. Trzeba zaznaczyć, że obecnie nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku. Prawo do tego świadczenia nabywają z dniem ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej - w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat.

Po pierwszym stycznia, z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Co po zmianach w emeryturach mundurowych? Czytaj o tym na drugiej stronie.

Poprzednia strona
zmiany, emerytury, reforma, wiek, mundurówki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jagoda kapka
83.25.58.* 2015-04-28 21:43
Mam55lat pracuje w szpitalu przy luzku chorego jestem pielegniarka jest to ciezka fizycznie praca odpowiedzialna za zycie czlowieka czesto trzeba podejmowac szybkie decyzje zanim zjawi sie lekarz tym samym bardzo praca stresujaca pracuje od1980roku czyli juz 35 lat czy juz zasluzylam na emeryture ? A jeszcze dochodza 4 lata za prace w gospodarstwie u rodzicow Pytam czy to nie dosc wypracowanych ciezko lat na zmiany w nocy i w swieta za 2000 na reke i zmarnowane zdrowie od dzwigania Jagoda ktora nie ierzy w lepsze jutro
Władysław Wojczyński
46.76.15.* 2014-12-15 21:02
Witam.
Zamiast komentarza mam pytanie.
Obecnie od października 2014 roku jestem bezrobotny (likwidacja zakładu). W styczniu 2015 roku ukończę 65 lat i zamierzam złożyć wniosek o emeryturę połówkową, którą pobierałbym przez dołożone 9 miesięcy. Chciałbym się dowiedzieć o ile (procentowo) pomniejszy się moja właściwa emerytura.
Pozdrawiam.
A.W.S.
188.47.65.* 2013-06-26 22:50
Tak na prawdę to sami tego chcieliście.a kto głosował na PO.
Zobacz więcej komentarzy (81)