Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłki pielęgnacyjne. Rząd "bezczynnie patrzy na dramatyczną sytuację"

0
Podziel się:

Z ponownym apelem o przywrócenie zasiłku pielęgnacyjnego zwrócił się w środę szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

na zdj. Arkadiusz Mularczyk
na zdj. Arkadiusz Mularczyk (Kamil PIKLIKIEWICZ/East News)

Z ponownym apelem o przywrócenie zasiłku pielęgnacyjnego zwrócił się w środę szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Stwierdził, że należy jak najszybciej przerwać _ bezczynność _ rządu w tej sprawie i przywrócić zasiłki pielęgnacyjne zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Mularczyk mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd _ bezczynnie patrzy _ na dramatyczną sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy zostali pozbawieni środków do życia na skutek wprowadzenia od 1 lipca ub.r. zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z nią od lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

Szef klubu Solidarnej Polski podkreślił, że w grudniu ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odebranie prawa do świadczeń części opiekunów było niezgodne z konstytucją. _ Od tego czasu niestety nie wydarzyło się nic, co tę sprawę by rozwiązało i spowodowało, że opiekunowie osób niepełnosprawnych uzyskali świadczenia, które pozwolą im godnie opiekować się członkami swoich rodzin _ - powiedział Mularczyk.

Dodał, że z inicjatywy SP doszło do wielu spotkań przedstawicieli opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy utracili świadczenia, z przedstawicielami rządu. _ Pomimo iż w tej sprawie złożyliśmy projekt nowelizacji ustawy i dwukrotnie składaliśmy wniosek o informację rządu i spotykaliśmy się z marszałek Ewą Kopacz przy udziale wiceminister pracy Elżbiety Seredyn, to nic w tej sprawie się nie zmieniło _ - powiedział Mularczyk.

Obecna na konferencji prasowej Marzena Kaczmarek, która opiekuje się osobą niepełnosprawną pytała, jak długo rząd będzie zwlekał z przywróceniem zasiłku pielęgnacyjnego.

_ Pytam rząd, jak długo ma tak zagrywać z nami? Dlaczego poseł niepełnosprawny na asystenta dostaje 6 tys. zł, a ja nie mogę dostać 520 zł, a ludzie nie mogą dostać ubezpieczenia społecznego. Dość tego. Panie premierze, pani marszałek, nie wiem do kogo mam się jeszcze zwrócić, do innych partii, zróbcie coś wreszcie w tej Polsce, zróbcie porządek. Opiekunowie nie mają za co żyć, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Tak nie może dłużej być _ - apelowała. Po ogłoszeniu wyroku TK wiceminister pracy Elżbieta Seredyn zapewniła, że przygotowane zostaną przepisy, które go uwzględnią.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)