Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące informacje dotyczące przemysłu

0
Podziel się:

GUS podał najnowsze dane o produkcji i zmianach cen.

Zaskakujące informacje dotyczące przemysłu
(Nejron/Dreamstime)

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rok do roku, po wzroście o 8,1 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 13 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rok do roku o 7,1 proc., a miesiąc do miesiaca wzrosła o 1,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 5,2 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem wzrosła o 9,3 proc.

Największy wzrost - porównując wrzesień obecnego i zeszłego roku - odnotowano w budownictwie. Produkcja w tej branży wzrosła, aż o 18,1 proc. Dobrze radziły sobie też firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. Zanotowały wzrost o 8,7 proc. Spadek zanotowano jedynie w górnictwie i kopalnictwie, o 3,7 proc.

Znacznie wzrosły też ceny produkcji przemysłowej. We wrześniu wzrosły o 8,1 proc. rok do roku, po skorygowanym wzroście o 6,8 proc. rok do roku w sierpniu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 1,4 proc. - podał GUS. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów we wrześniu wzrosły o 7,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8 proc.

O produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t82490.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja;przemyslowa;przyspiesza,53,0,916533.html) Zaskakująco dobre dane z polskiej gospodarki Analitycy spodziewali się dwukrotnie mniejszej wartości. Czy to koniec długotrwałego spowolnienia?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t132607.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/produkcja;rozczarowala;znacznie;gorzej;od;prognoz,178,0,815026.html) Dane o produkcji gorsze od prognoz Dane GUS pokazują jednak, że nastał bardzo dobry czas dla deweloperów. Liczba inwestycji mieszkaniowych wzrosła o 6,6 procent.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)