Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatory płatnicze blokują firmy. Najnowszy raport pokazuje jak bardzo

6
Podziel się:

Odsetek firm skarżących się na problemy z płatnościami od kontrahentów wyniósł 50 proc. w III kw. br. wobec 52 proc. kwartał wcześniej; co trzecia firma z powodu zatorów płatniczych nie inwestuje i nie rozwija się, wynika z badania dla BIG InfoMonitor.

Zatory płatnicze blokują firmy. Najnowszy raport pokazuje jak bardzo
(Michał Wargin/East News)

- Opóźnione rozliczenia pochłaniają czas, energię i pieniądze. Brak płatności przekłada się na problemy z płynnością finansową, a w zamian za płynność trzeba oddać pokaźną część zysków, albo na dodatkowe finansowanie, albo np. na usługi faktoringowe. Jeśli skala opóźnień jest duża, to trudno w takich warunkach o nowe inwestycje - powiedział prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Z badania wynika, że gdyby nie przeterminowane płatności od odbiorców, niemal co piąta firmy miałaby o co najmniej 30 proc. wyższe obroty.

"30 proc. przedsiębiorstw odczuwających negatywne skutki przeterminowanych płatności, uważa, że mogłaby mieć obroty wyższe o minimum 5 proc. Ponad jedna czwarta (27 proc.) jest zdania, że gdyby nie zaległości w płatnościach, obroty byłyby większe o 10 proc., a w opinii 15 proc., że o co najmniej 20 proc." - podano również.

- I tu się zaczyna kolejny poważny temat. Jeżeli firma nie jest pewna spływu należności, nie inwestuje, nie kupuje maszyn, nie zatrudnia pracowników. Z naszych badań wynika, że 52 proc. firm przyznaje, że ma problemy w efekcie opóźnionych płatnościami od kontrahentów. W co trzecim przypadku przekłada się to negatywnie na zyski, inwestycje i rozwój - podkreślił Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Zobacz także: Rząd szuka rozwiązania problemu zatorów płatniczych

Wzrosła liczba firm prognozujących wzrost liczby faktur przeterminowanych o ponad 60 dni do 24 proc. w III kw. wobec 18 proc. w poprzednim i 15 proc. w I kw. br., natomiast połowa jest przekonana, że sytuacja się nie zmieni.

Badanie "Skaner MSP, wśród mikro, małych i średnich firm" zostało przeprowadzone przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, techniką wywiadów telefonicznych w sierpniu 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
tutko
6 lat temu
Zatory są tak uciążliwe, że gdyby nie faktoring z nfg, to by mnie na rynku już nie było.
tutko
6 lat temu
Zatory są tak uciążliwe, że gdyby nie faktoring z nfg, to by mnie na rynku już nie było.
tutko
6 lat temu
Zatory są tak uciążliwe, że gdyby nie faktoring z nfg, to by mnie na rynku już nie było.
Daniel79
6 lat temu
Jak widać problem z zatorami jest poważny, w budowlance sytuacja chyba jest najgorsza. Tak jak na filmie było mówione, mniejsi przedsiębiorcy często godzą się na 120dniowe terminy płatności bo po prostu nie ma wyjścia. Myślę, że powinni bliżej przyjrzeć się tematowi faktoringu zdecydowanie.
Pęk męk
6 lat temu
Być może sytuacja wyglądałaby odrobinę lepiej, gdyby wśród drobnych przedsiębiorców-wierzycieli istniała większa wiedza ogólnoprawna. Przykładowo znajomość ustawy o terminach zapłaty w terminach handlowych. Szczególnie jej art. 10. Prosty mechanizm, który można zastosować z automatu. Bez kancelarii, bez prawników, bez kosztów. Oczywiście nie wiadomo, czy zadziała, ale co szkodzi spróbować. Szczególnie przy drobnych długach. A tych jest najwięcej. To jedno pismo-straszak lub e-mail do dłużnika. Z moich obserwacji stosowany przez wierzycieli sporadycznie.