Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie w Polsce. Pracodawcy planują zwiększyć zatrudnienie

0
Podziel się:

Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze?

Zatrudnienie w Polsce. Pracodawcy planują zwiększyć zatrudnienie
(Gawalkiewicz/REPORTER)

15 proc. przebadanych w Polsce pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia w najbliższym kwartale, największy optymizm panuje w produkcji przemysłowej - wynika z opublikowanego dziś raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Optymizm w sektorze produkcji przemysłowej osiągnął najwyższy poziom od ostatnich czternastu kwartałów. Pozytywny trend widać również w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Najniższe prognozy odnotowały branże: kopalnie/przemysł wydobywczy oraz energetyka/gazownictwo/wodociągi.

W Polsce badanie prowadzone jest na próbie 750 pracodawców. Badani odpowiadają na jedno pytanie: jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu w oddziale ich firmy w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jak wynika z raportu Barometru, 15 proc. z 750 przebadanych w Polsce pracodawców przewiduje w III kwartale roku zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty, a 75 proc. nie planuje zmian personalnych.

W III kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorów gospodarki prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano w sektorze produkcja przemysłowa (+17 proc.).

Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż: transport/logistyka/komunikacja (+15 proc.), a także handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Pozytywny trend widać w sektorach: rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo (+4 proc.), finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz instytucje sektora publicznego (po +3 proc.).

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2014 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w całym kraju przeważa optymizm pracodawców, co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najlepszy wynik uzyskano w regionie południowo-zachodnim, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +10 proc.

Ujemne prognozy zatrudnienia netto uzyskano dla sektorów: kopalnie/przemysł wydobywczy (-8 proc.), energetyka/gazownictwo/wodociągi (-6 proc.) a także budownictwo (-3 proc.).

Dyrektor Generalna ManpowerGroup, Iwona Janas w przesłanym PAP stanowisku przypomina, że jest to kolejny kwartał, w którym wyniki Barometru wskazują na oznaki stopniowego ożywienia na rynku pracy.

_ Sytuacja stabilizuje się i mamy nadzieję na jej dalszy dynamiczny rozwój. W III kwartale pracowników będą rekrutować głównie duże firmy, małe i średnie do zwiększania liczby etatów podchodzą ostrożnie. Z naszych obserwacji wynika też, że pracodawcy poszukują bardziej efektywnych rozwiązań i coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia oraz outsourcing procesów _ - dodała Janas.

Barometr zatrudnienia, opublikowany przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup prowadzony jest od ponad 50 lat, co kwartał w ponad 40 krajach. W Polsce raport publikowany jest od II kwartału 2008 r. Opublikowane we wtorek badanie przeprowadzono w dniach 17-29 kwietnia 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)