Notowania

Zawadzki: Rząd nie ułatwia życia biorącym kredyty w walutach

Zamiast walczyć ze spreadami, powinien skupić się na ograniczaniu zadłużenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

*Rząd zamiast walczyć z bankami czerpiącymi zyski z wysokich spreadów walutowych powinien skupić się na działaniach mających na celu ograniczenie państwowego zadłużenia. Posiadaczom kredytów przyniosłoby to znacznie więcej korzyści. *

Szacunki analityków dotyczące umocnienia złotego to znakomita wiadomość dla posiadaczy kredytów walutowych. By złoty był silny, nie wystarczą jednak tylko podwyżki stóp procentowych, ale przede wszystkim potrzebna jest mądra polityka fiskalna rządu. A dotychczasowa walka z zadłużeniem pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego kredytobiorcom pozostaje mieć nadzieję, że polski rząd dotrzyma słowa danego przedstawicielom Unii Europejskiej i zacznie reformować finanse publiczne. To z pewnością przełożyłoby się na zwiększenie zaufania inwestorów zagranicznych do naszego kraju i tym samym wpłynęłoby na umocnienie złotego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134415.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;walutowych;spadna;nawet;o;siedem;procent,152,0,788632.html) Raty kredytów walutowych spadną nawet o siedem procent
Można mieć jednak bardzo duże wątpliwości, czy rząd zabierze się za poważne reformy i walkę z deficytem finansów publicznych przed wyborami. Wymagałoby to bowiem niepopularnych decyzji, które z pewnością nie wpłyną na wzrost społecznego poparcia.

Dlatego Waldemar Pawlak woli mówić o konieczności zlikwidowania spreadów walutowych stosowanych przez banki, licząc na to, że zyska popularność wśród 900 tysięcy posiadaczy kredytów walutowych. Trudno jednak spodziewać się, by wojna z bankami szybko przyniosła korzyści posiadaczom kredytów. Z ich punktu widzenia znacznie istotniejsze jest to, by rząd zamiast walczyć z bankami, skupił się na tym, by polska waluta była mocna i stabilna. To jednak wymaga od rządzących więcej wysiłku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t102709.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ranking;spreadozercow;sprawdz;ktory;bank;jest;najdrozszy,233,0,787433.html) Ranking spreadożerców. Sprawdź, który bank jest najdroższy Już niedługo 900 tysięcy posiadaczy kredytów hipotecznych w walutach może płacić niższe raty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;nie;panikuj;bedzie;taniej,133,0,749957.html) Masz kredyt we franku? Nie panikuj, będzie taniej Według analityków od wiosny frank powinien zacząć tanieć i na koniec roku kosztować nawet ponad 10 procent mniej niż obecnie.
Tagi: prognoza dla złotego, rząd, kredyty, waluty, frank, dolar, euro, zadłużenie, analitycy, prognozy, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz