Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie podatku handlowego. Bruksela odpowiada polskiemu ministrowi

425
Podziel się:

Rzecznik Komisji Europejskiej podkreślił, odpowiadając na pytanie dotyczące opinii ministra finansów, że podobną decyzję co wobec Polski, Komisja podjęła w lipcu w przypadku Węgier.

Zawieszenie podatku handlowego. Bruksela odpowiada polskiemu ministrowi
(PAP/Paweł Supernak)

Komisja Europejska odrzuciła we wtorek oskarżenia ministra finansów Pawła Szałamachy w sprawie przesłanek, jakie stały za decyzją o wszczęciu postępowania i nakazie zawieszenia podatku handlowego w Polsce. Komisja podkreśla, że jest bezstronna i kierowała się faktami.

Szef resortu finansów ocenił, że decyzja w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej jest sukcesem lobbystów, a KE wsparła międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatków w Polsce (czytaj więcej)
.

- Stosowaliśmy i będziemy stosować zasady dotyczące pomocy państwa bezstronnie i konsekwentnie. Dotyczy to zarówno państw członkowskich, jak i przedsiębiorstw. Wielokrotnie mówiłem, że nasze dochodzenia zawsze są oparte na faktach i przepisach prawnych - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Ricardo Cardoso.

Jak podkreślił, odpowiadając na pytanie dotyczące opinii ministra finansów, podobną decyzję co wobec Polski Komisja podjęła w lipcu w przypadku Węgier. Tamtejszy rząd również chciał uzależnić daninę, jaką mieli odprowadzać sprzedawcy, od ich obrotów.

Minister finansów zapowiedział, że w ślad za decyzją KE zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie. Resort ma przedstawić projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły oraz skorygować projekt budżetu na przyszły rok. Podatek w nowej postaci miałby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. (czytaj więcej)
.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. KE zakwestionowała (bez ostatecznego rozstrzygnięcia) fakt, że faworyzuje on - poprzez progresywne stawki oparte na wielkości przychodów - mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść 1,6 mld złotych wpływów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(425)
RETY
7 lat temu
NOI CO ROBI BANDYCKA UNIA ???????????????????????????? .
oderwijmy to ...
7 lat temu
i znowu wyszło jak zwykle, a raczej nie wyszło. Pisdolom. Myślenie
olcia
8 lat temu
Faworyzowanie małych sklepów? A zwolnienie z podatków dużych zagranicznych firm to nie jest faworyzowanie? Po prostu w Polsce prawo jest tak skonstruowane, żeby obcokrajowcy mogli się dorobić a swój to płaci daniny zanim pierwszy dochód odnotuje.
koryto
8 lat temu
najgorzej jak obiecuje się gruszki na wierzbie,tak bardzo pis chciał dostać się do koryta-władzy,że obiecywał złote góry,które nie są do zdobycia,a teraz odbija się czkawką,najgorsze jest to ,że kazdy Polak to odczuje w swoim portfelu.
franek
8 lat temu
Rob my swoje.Dzialania aferzystow mi totalnej opozycji nam w niczym nie przeszkodza w powrocie do panstwa praworzadnego.Kazdy liczy na p.ptremier i konsekwentne dzialania prokuratorow i policji !!!
...
Następna strona