Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbiórki publiczne. Łatwiej będzie zbierać pieniądze na ulicy

0
Podziel się:

Zbieranie datków przez sms-y lub przelewy na konto, nie będzie wymagało zgłoszenia. Są też inne, ważne zmiany.

Zbiórki publiczne. Łatwiej będzie zbierać pieniądze na ulicy
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)
bFeNfZlx

Wystarczy zgłoszenie przez internet. Prezydent podpisał ustawę o nowych zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Nowe prawo znosi obowiązek występowania o zgodę na organizację kwesty. Polacy będą decydowali o tym, czy cel, na który zbierane są datki, jest ich zdaniem wart wsparcia.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o zbiórkach publicznych. Do organizacji zbiórki nie będzie już potrzebne pozwolenie, wystarczy zgłoszenie w internecie. Ustawa wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych. W uroczystości w Belwederze biorą udział m.in. b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych Jerzy Owsiak, Ewa Błaszczyk oraz Bożena Walter.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie na początku lipca, zastąpi obecnie obowiązujące przepisy, które pochodzą z 1933 r. Zgodnie z nimi zbiórka to zbieranie ofiar w gotówce lub naturze; od 2003 r. funkcjonuje jednak rozporządzenie, które rozszerza tę definicję m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y). Zdarzało się, że na tej podstawie urzędnicy żądali od organizacji, by zdjęły ze swoich stron internetowych numery kont, ponieważ zachęcanie w ten sposób do przekazywania darowizn wyczerpuje znamiona zbiórki publicznej.

bFeNfZlz

Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Zbieranie funduszy przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji.

Zbiórką nie będą np. zbiórki organizowane w szkołach, inicjatywy prywatne, przeprowadzane wśród znajomych, a także zbieranie datków na cele religijne. Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą zamieszczane na portalu, którym administrować będzie MAC. Będą dostępne online dla wszystkich, każdy będzie mógł łatwo sprawdzić, w jaki sposób wsparta przez niego organizacja wykorzystała pieniądze.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeNfZma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)