Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: digitalizacja jest sprawą fundamentalną

0
Podziel się:

Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

Zdrojewski: digitalizacja jest sprawą fundamentalną
(kprm.gov.pl)

- _ Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury _ - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając w Krakowie spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

Oprócz szefa polskiego resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego, w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie udział wzięli: minister kultury Republiki Czeskiej Alena Hanakova, minister kultury Republiki Słowackiej Marek Mad'aric oraz sekretarz stanu ds. parlamentarnych w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier Andras Doncsev. Ministrowie rozmawiali m.in. o wyzwaniach, dobrych praktykach i perspektywach współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach digitalizacji.

- _ W dzisiejszych czasach, mówiąc o rozwoju kultury, o tworzeniu strategii i polityki kulturalnej, temat digitalizacji, upowszechniania i rozwoju zasobów cyfrowych jest sprawą fundamentalną. Ośmielę się nawet powiedzieć, że bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury _ - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Zapewnił, że od kilku lat polskie ministerstwo kultury konsekwentnie prowadzi działania wspierające ten obszar polityki kulturalnej. - _ Namacalnym tego efektem jest moja decyzja o powołaniu pięciu narodowych centrów kompetencji, które zajmują się sprawami digitalizacji. Są to: Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Biblioteka Narodowa i Narodowe Archiwum Cyfrowe _ - przypomniał.

Zdaniem Zdrojewskiego cyfryzacja rozumiana jako rozwój i upowszechnianie zasobów kulturowych, a zatem spełnianie oczekiwań społecznych, to zadanie długoterminowe, kosztowne i wymagające współpracy z wieloma podmiotami: instytucjami, organizacjami środowiskowymi i osobami prywatnymi.

- _ Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że równolegle do dyskusji na temat upowszechniania toczy się dyskusja na temat wolności zasobów, czyli na temat prawa autorskiego i dostosowania go do wymogów +świata cyfrowego+. Dlatego też, w mojej ocenie, przez najbliższe lata problemy w kontekście digitalizacji będą dotyczyły nie tylko technologii i kwestii znalezienia środków na te działania, ale także tematu praw autorskich oraz licencji wieloterytorialnych _ - zwrócił uwagę Zdrojewski.

Minister zauważył też, że istotnym zadaniem, które stoi zarówno przed polskim rządem, ale też przed rządami krajów Grupy Wyszehradzkiej jest _ dyskusja nad nową perspektywą finansową na lata 2014-20, w ramach której duże środki finansowe mogą zostać przeznaczone na wspieranie projektów cyfrowych, digitalizacyjnych oraz na rozwój +społeczeństwa cyfrowego+ _.

Uczestnicy spotkania podsumowali działalność Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w latach 2012/13. Poznali również wyniki konferencji eksperckiej V4 _ Budowanie Potencjału Kulturowego - Digitalizacja i Udostępnianie Dziedzictwa _, zorganizowanej przez MKiDN oraz Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie 13-14 lutego br.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim - wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w perspektywie - uczestnictwo w procesie integracji europejskiej.

Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy prezydenci Polski Lech Wałęsa, Czechosłowacji - Vaclav Havel i premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej; Grupa stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.

Przewodnictwo pełnione w Grupie trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich. Od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski chwali: "To wielki sukces Polski" Pochwały płynęły nie tylko z ust Radosława Sikorskiego, ale także szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton.
Rumunia chce uczestniczyć w spotkaniach... Rumuński minister uczestniczył w rozpoczętym w poniedziałek w Katowicach V Europejskim Kongresie Gospodarczym oraz w briefingu po tym wydarzeniu.
Ukraina wyprzedza sąsiadów Unii. W czym? _ Jesteśmy w kluczowym momencie dla cywilizacyjnego wyboru Ukrainy _ - powiedział Sikorski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)