Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska kultura
06.06.2012 16:20

Zdrojewski uspokaja. Pieniędzy nie zabraknie

Według ministra nie dojdzie do sytuacji, w której powstanie nowy obiekt, a nie będzie pieniędzy na jego aktywność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Nie będzie problemów z utrzymaniem nowych przedsięwzięć kulturalnych w kraju _ - zapewnił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według niego nie dojdzie do sytuacji, w której powstanie nowy obiekt, a nie będzie pieniędzy na jego aktywność.

Minister poinformował, że policzył koszty związane z nowymi przedsięwzięciami kulturalnymi. - _ Państwa polskiego nie stać na to, aby w jednym roku w 2014 czy w 2015 zwiększyć budżety wszystkich instytucji, które pozyskają nowe przestrzenie o kwotę wyższą niż 300 mln złotych rocznie _ - powiedział szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Rozmowy w tej sprawie resort prowadzi m.in. z samorządami i dyrektorami największych realizowanych inwestycji kulturalnych. Minister poinformował, że w przypadku największych inwestycji, koszty udało się zredukować do takiej skali, by nie przekroczyć tego limitu.

Do największych inwestycji obecnie zalicza się m.in. budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Opery Podlaskiej w Białymstoku, czy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

W styczniu br., podczas senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu minister kultury podkreślił, że rok 2012 będzie świetnym przykładem tego, aby pokazać na jakich zadaniach jego resort będzie koncentrował się w całej kadencji. _ Najistotniejsze będą inwestycje. Tylko w 2012 roku będę prowadził prawie 200 inwestycji za ok. 800 mln zł _ - mówił minister.

_ Prawdziwą eksplozję _ różnego rodzaju inwestycji można będzie - jak mówił Zdrojewski - obserwować na Śląsku. _ Katowice staną się w tej kadencji miejscem najbardziej skumulowanych inwestycji kulturalnych - nie tylko w Polsce, ale w Europie. Łączna kwota jaka zostanie wydana na śląskie inwestycje, ze środków marszałka i ministra, to ponad miliard złotych _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Przypomnieli Tuskowi o umowie. Dotrzyma? Tak prognozują we wspólnym komunikacie Obywatele Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zdrojewski krytykuje artystów. Za co? -_ Ja również oczekuję od środowiska pomocy, np. w pozyskaniu opinii publicznej _- mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski o strajku polskich artystów.
Odpis podatkowy na naukę? Oto plany rządu _ Jesteśmy w czasach ogromnego przełomu, wsiedliśmy do ekspresu nabierającego coraz większej prędkości _ - powiedziała Barbara Kudrycka w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Tagi: polska kultura, kultura, finansowanie, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz