Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zginęło 1400 Japończyków. Ponad 215 tys. opuściło domy

0
Podziel się:

Japonia po tragicznym kataklizmie. 1400 nie żyje lub zaginęło. Może dojść do drugiego uderzenia tsunami.

Zginęło 1400 Japończyków. Ponad 215 tys. opuściło domy
(PAP/EPA)

Blisko 1400 osób zginęło lub zaginęło podczas piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami według danych udostępnionych przez japońską policję. Ewakuowano ponad 215 tys. osób zarówno z rejonów dotkniętych kataklizmem, jak i z okolic dwóch elektrowni atomowych.

Co najmniej 613 osób zginęło na skutek trzęsienia ziemi i tsunami. Katastrofa dotknęła co najmniej 1200 rodzin. W sobotę w południe czasu miejscowego ponad 780 osób uznawano nadal za zaginione, a blisko 1130 było rannych.

Nadal obowiązuje stan pogotowia na wypadek powtórnego uderzenia tsunami. W sobotę około 4. rano czasu lokalnego wstrząs wtórny o sile 6,7 st (wcześniej oceniany na 6,2 st) nawiedził prefekturę Niigata na północnym-zachodzie kraju, powodując lawiny i osunięcia terenu.

Liczba całkowicie lub częściowo zniszczonych budynków wzrosła do 3,4 tys. Premier Japonii Naoto Kan, który wrócił do Tokio po obejrzeniu miejsc szczególnie dotkniętych przez piątkowe trzęsienie zimie i tsunami powiedział, że straty są kolosalne. Agencja Kyodo podała, powołując się na amerykańskich ekspertów, że straty spowodowane przez trzęsienie ziemi i tsunami wyniosą _ dziesiątki miliardów dolarów _.

Ponad 215 tys. osób ewakuowano, z czego 45 tys. z okolic elektrowni atomowych Fukushima I oraz Fukushima II, położonych około 240 km na północ od Tokio.

Do akcji ratunkowej zmobilizowane zostały oddziały sił samoobrony, czyli odpowiednika japońskich sił zbrojnych. Region wokół miasta Soma został zalany wysokimi falami tsunami.

Liczba osób ewakuowanych zapewne wzrośnie, ponieważ policja nie ma jeszcze danych ze szczególnie zniszczonej przez katastrofę prefektury Miyagi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t135002.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;promieniowanie;w;reaktorze;japonskiej;elektrowni,42,0,792618.html) Rośnie promieniowanie w reaktorze japońskiej elektrowni Chłodzenie reaktora nie działa prawidłowo. Poziom promieniowania w okolicach elektrowni podniósł się dramatycznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t135014.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;wstrzas;w;japonii;6;8;w;skali;richtera,125,0,792701.html) Nowy wstrząs w Japonii. 6,8 w skali Richtera Potężny wstrząs nawiedził wschód Japonii rano. Prefektura Miyagi najbardziej dotknięta przez kataklizm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t134959.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/lipszyc;w;japonii;trzesie;nawet;kilkaset;razy;w;roku,12,0,792332.html) Lipszyc: W Japonii trzęsie nawet kilkaset razy w roku Każdy Japończyk ma w domu zestaw przetrwania: kask, radyjko, zapas jedzenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)