Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zielona wyspa blednie. Te dane to potwierdzają

0
Podziel się:

Dochody i oszczędności Polaków topnieją, a długi rosną. NBP opublikował dane o kondycji gospodarstw domowych.

Zielona wyspa blednie. Te dane to potwierdzają
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bEUMrzvV

Osłabła dynamika dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwa domowe. W konsekwencji coraz wolniej rosło spożycie, a oszczędności w pierwszym kwartale stopniały.

Narodowy Bank Polski opublikował analizę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, tym razem z danymi za I kw. 2012 r.

W tym okresie realne dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych spadły o 1,9 proc. r/r, wobec wzrostu o 2,4 proc. w poprzednim kwartale. Jednak po uwzględnieniu wahań sezonowych, dynamika dochodów do dyspozycji brutto ukształtowała się nieznacznie powyżej zera (0,3 proc. r/r).

bEUMrzvX

Spożycie prywatne w I kw. 2012 r. wzrosło realnie o 1,8 proc. r/r, najwolniej od II kwartału 2010 r. Od II kw. 2011 r. dynamika spożycia prywatnego słabnie. Poprawa tempa wzrostu spożycia prywatnego w najbliższym kwartale wydaje się analitykom NBP mało prawdopodobna ze względu na wysoką niepewność konsumentów oraz słabnącą dynamikę sprzedaży detalicznej.

Oszczędności w dół, długi w góręStopa oszczędzania w I kw. 2012 r. po korekcie sezonowej wyniosła -0,1 proc. Ujemny trend stopy oszczędzania widoczny jest od początku 2010 r. Wpływ na to mają zarówno znaczne wahania wartości udziałów netto gospodarstw domowych w rezerwach funduszy emerytalnych, jak i wyraźny spadek dobrowolnych oszczędności gospodarstw domowych. Utrzymywanie się niskiej stopy oszczędzania w połączeniu z wyższym poziomem stopy inwestowania (wzrost w I kw. o 7,2 proc., po korekcie sezonowej) pogłębiało zadłużenie netto sektora gospodarstw domowych wobec innych sektorów gospodarki.

Gospodarstwa domowe w I kw. 2012 r. zwiększyły swoje aktywa finansowe o 28,7 mld zł. Wartość zaangażowania w akcje, udziały kapitałowe i fundusze inwestycyjne zwiększyła się o 12,5 mld zł, a depozytów bankowych o 11,3 mld zł.

Zobowiązania finansowe gospodarstw domowych zwiększyły w I kw. 2012 r. o 8,4 mld zł, nieco mniej niż w kwartale poprzedzającym.

bEUMrzwd

Analitycy NBP przewidują, że w II kw. br. należy liczyć się z jeszcze niższym przyrostem depozytów bankowych i aktywów lokowanych poza bankami. Przewidywany jest umiarkowany przyrost zadłużenia, aczkolwiek poniżej obserwowanego w 2011 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Dane o produkcji zaskoczyły, ale teraz będzie coraz gorzej - _ Widać już niepokojące tendencje _ - twierdzą eksperci. Co czeka polską gospodarkę.
Europa w recesji, te dane to potwierdzają Ogłoszono indeksy koniunktury w najważniejszych działach gospodarki strefy euro.
bEUMrzwy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)