Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wyemitowała "zielone" obligacje. Wielkie zainteresowanie inwestorów

40
Podziel się:

Polski rząd jako pierwszy na świecie wyemitował tzw. zielone obligacje (Green Bonds) na kwotę 750 mln euro. Uzyskana rentowność obligacji wyniosła 0,634 proc.

Polska wyemitowała "zielone" obligacje. Wielkie zainteresowanie inwestorów

- podało Ministerstwo Finansów. Zainteresowanie polskimi obligacjami było na tyle duże, że zwiększono pierwotnie planowaną wartość emisji o 250 mln z euro.

Środki pozyskane z emisji - według resortu - mają być przeznaczone na inwestycje prośrodowiskowe.

- Zainteresowanie naszą emisją było bardzo duże, co przełożyło się na zgłoszony przez inwestorów popyt podczas emisji. Pozwoliło nam to na podniesienie kwoty wyemitowanych obligacji do 750 mln euro, z wcześniej zakładanego poziomu 500 mln, a także zawężenie marży ponad stopę swapową ze wstępnie ogłoszonego poziomu ok. 60pb do ostatecznie 48pb - cytuje komunikat MF wiceministra Piotra Nowaka.

- Uzyskana rentowność obligacji jest analogiczna do tej, jaką uzyskalibyśmy w przypadku standardowej emisji publicznej na rynku euro o tym samym 5-letnim terminie zapadalności - dodaje cytowany wiceminister.

Głównym celem emisji jest finansowanie projektów korzystnie wpływających na środowisko - zaznacza resort w komunikacie.

Dotąd "zielony" dług emitowały głównie prywatne firmy i międzynarodowe instytucje finansowe. W 2015 roku wyemitowano tego typu papiery za prawie 42 mld dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. Według szacunków Climate Bonds Initiative w tym roku wartość emisji dojdzie do poziomu 100 mld dolarów, choć na dzień dzisiejszy pewna jest kwota 75,3 mld dolarów.

Najwięcej środków z emisji „zielonych obligacji” inwestuje się obecnie w transport określany jako niskoemisyjny, czyli przede wszystkim w koleje, ale również w odnawialne źródła energii (OZE). Najwięcej takich projektów zrealizował Europejski Banki Inwestycyjny. Do 2020 roku z udzielanych pożyczek EBI aż 35 proc. ma mieć formę zielonych obligacji. W sprawę zaangażował się też Bank Światowy.

Opracował Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
patryk8523
7 lat temu
Nie zawsze każdy wie jak wycenić obligacje, lub nie wie czy wycena obligacji została dobrze wyceniona, w takich sytuacjach polecam skorzystać z kalkulatora wyceny na 24iValue.
olo główny
7 lat temu
Kiedyś nazbierałem na samochód , dostałem G/kierownicę, Nazbierałem na mieszkanie dostałe G/drzwi. Później urzędnicy okradli mnie na ostro z majątku. W co mam wierzyć w Polsce?
Tobi
7 lat temu
Każde gosp. domowe ma określone dochody. Wydatki musi tak szacować , by w najgorszym razie wyjść na zero . Rząd natomiast , zachowuje się jak pijak , wydaje więcej niż posiada , Gdybym jako gosp. tak postępował , to pozbawiłbym się najpierw mebli , potem mieszkania , i zostałbym menelem. Każdy to rozumie , przecież to logiczne . Co za mózgi w tym rządzie , że tego nie kumają , i niedługo pójdziemy z torbami .
Baca
7 lat temu
Ot i finał rozsprzedawania Polski=a może lepiej rozbiorą nas po prostu za długi bo na nic innego sobie nie zasłużyliśmy bo każdy tylko życzatylko nie ma z czego oddawać .A każdy rządki w stylu że PO NAS CHOĆ BY POTOP.
pietrzelaj
7 lat temu
Ale sukces ministra,-pożyczył 750mln usd. Prawdziwy geniusz,-Nobla mu za to.
...
Następna strona