Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zjednoczone Emiraty. Oto nasz główny partner w świecie arabskim

- W przyszłym roku do ZEA mamy wyeksportować towary o wartości ponad miliarda złotych - zapowiada szef MSZ Radosław Sikorski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)
Sikorski i szejk Al-Nahyan podczas dzisiejszego spotkania</br>

Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się dla Polski jednym z głównych partnerów politycznych i gospodarczych w świecie arabskim - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem dyplomacji ZEA szejkiem Abdullahem bin Zayedem Al-Nahyanem.

Szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich przebywał we wtorek z wizytą w Warszawie. Podczas spotkania szefowie MSZ Polski i ZEA podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie utworzenia Wspólnego Komitetu Współpracy między oboma rządami i resortami spraw zagranicznych.

_ - W czasie ostatnich 25 lat naszej wolności Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się dla Polski jednym z głównych partnerów dialogu politycznego i wymiany gospodarczej w świecie arabskim _ - powiedział Sikorski na wspólnym briefingu z szejkiem Al-Nahyanem.

W jego ocenie współpraca gospodarcza między Polską a ZEA rozwija się imponująco. _ - Nasz eksport do Zjednoczonych Emiratów to w zeszłym roku już 750 mln dolarów i zakładamy, że w tym roku nasze obroty już przekroczą miliard dolarów _ - zaznaczył.

Jak dodał, w kwietniu tego roku rozpoczął działalność wydział promocji i handlu przy ambasadzie RP w Abu Dhabi.

Sikorski podczas spotkania - jak mówił - zachęcał do inwestycji emirackich w naszym sektorze finansowym, energetycznym i nieruchomościach, jak również w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Szef MSZ podkreślił także, że razem z Al-Nahyanem omawiali także niepokojącą sytuację w obu regionach. _ - Naturalnie omówiliśmy także bardzo niepokojącą sytuację w obu naszych regionach, na Ukrainie z jednej strony, ale w Syrii, Iraku i ambicje nuklearne Iranu z drugiej strony. To była bardzo ważna z mojego punktu widzenia wymiana myśli _ - zaznaczył.

Z kolei szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich dziękując za spotkanie podkreślił, że Polska jest dobrym partnerem gospodarczym, z którym ZEA chcą zwiększyć współpracę.

_ - Obserwujemy Polskę jako kraj, który nie został dotknięty międzynarodowym kryzysem finansowym i to jest bardzo mocny wskaźnik dla nas do zacieśnienia współpracy zarówno handlowej, energetycznej, jak i w zakresie kultury _ - powiedział szejk.

Z informacji umieszczonych na stronie ministerstwa gospodarki wynika, że ZEA są głównym partnerem Polski w regionie. W 2013 roku odnotowano wzrost obrotów o 60 proc., zaś eksportu o 71 proc.

Polski eksport do ZEA w minionym roku wyniósł 752,5 mln dolarów, zaś import 112,9 mln dolarów. Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA szacowana jest na 150 mln dolarów.

W Zjednoczonych Emiratach działają polskie przedsiębiorstwa głównie z branży naftowo-gazowej, budowlanej, usług geodezyjnych, urządzeń klimatyzacyjnych, mebli, czy opakowań metalowych. Inwestycje strony emirackiej w Polsce mają charakter głównie inwestycji finansowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: inwestycje zagraniczne w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz