Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Żłobek w każdej gminie". Kandydat PO-PSL proponuje program

0
Podziel się:

Zdaniem kandydata PO-PSL na senatora w podkarpackiem, program, który zakłada powstanie żłobka w każdej gminie, jest doskonałym narzędziem wspierania rodziny.

"Żłobek w każdej gminie". Kandydat PO-PSL proponuje program
(diego_cervo/iStock)

Kandydat PO i PSL na senatora Mariusza Kawa zadeklarował w Ropczycach (Podkarpackie), że po wygraniu wyborów będzie chciał zająć się programem Żłobek w każdej gminie. Jako senator będę namawiał ministrów, aby stał się on priorytetem całego rządu - dodał.

Zdaniem Kawy program _ Żłobek w każdej gminie _ ma wzmocnić działania rządu, które są już podejmowane w tym obszarze. Wśród tych działań wymienił m.in. wydłużenie urlopów rodzicielskich oraz program Maluch. - _ Będę zabiegał u ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, jak i u pozostałych ministrów, aby ten mój program stał się priorytetem rządu. A będzie on na pewno priorytetem mojej kadencji _ - zaznaczył wspólny kandydat PO i PSL.

Jego zdaniem program, który zakłada powstanie żłobka w każdej gminie, jest _ doskonałym narzędziem wspierania rodziny _.

Kawa w trakcie konferencji przedstawił też grafikę, z której wynika, że w czasach rządu PiS - w latach 2005-2007 - na Podkarpaciu powstały 44 żłobki i ponad 3,8 tys. miejsc w tych placówkach. A od roku 2011 do 2013 wybudowano w województwie 94 żłobki, w których powstało ponad 5,7 tys. miejsc dla dzieci.

Według kandydata PO-PSL te dane pokazują, że obecny rząd nie marnuje czasu i robi dużo w tym obszarze. - _ W latach 2005-2007 więcej pieniędzy wydawano na organy ścigania i na służby, które miały patrzeć społeczeństwu na ręce, a zdecydowanie mniej wydawano na żłobki i przedszkola _ - mówił Kawa.

Pytany o źródła finansowania programu _ Żłobek w każdej gminie _, odpowiedział, że o konkretach będzie można mówić po wyborach, bo obecnie - zaznaczył - jest to _ dzielenie skóry na niedźwiedziu _. - _ Pieniądze z budżetu państwa są wydawane na różne cele i można uznać, że jedne cele są bardziej zasadne niż inne _ - dodał.

Konferencja prasowa zorganizowana została w Ropczycach przed miejscowym żłobkiem. Kawa podkreślił, że władzom miasta udało się powstrzymać spadek demografii, dzięki m.in. zbudowaniu dobrego systemu edukacji - począwszy od żłobków przez przedszkola i szkoły. - _ Tak powinno to wyglądać w dzisiejszym, nowoczesnym kraju _ - powiedział.

Obecny na konferencji burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podkreślił, że budowa takiego systemu edukacji była możliwa dzięki m.in. rządowemu programowi Maluch, który dotuje powstawanie miejsc w żłobkach. - _ Powinniśmy też zachęcać samorządy, aby korzystały z takich możliwości, bo nasz przykład świadczy, że te słupki pokazujące dzieci w żłobkach i przedszkolach znacząco wzrastają _ - dodał burmistrz.

Do Senatu z okręgu nr 55 kandydują: Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona).

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski, stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Nastąpiło to po odwołaniu poprzedniego marszałka Mirosława Karapyty, który już nie jest działaczem PSL. Wcześniej Karapycie prokuratura postawiła siedem zarzutów, w tym pięć korupcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK ocenił żłobki, kluby i opiekunów Zmiany ustawowe, które weszły w życie w kwietniu 2011 r., sprzyjają rozwojowi form opieki nad dziećmi do lat trzech i ułatwiają osobom aktywnym na rynku pracy godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi - oceniła NIK w najnowszym raporcie.
Śledztwo w żłobku. Znęcały się nad dziećmi? Zawiadomienie w tej sprawie złożyły dwie matki. Jedna dołączyła do niego nagranie dźwiękowe - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)