Notowania

Zmiany w programie Czyste powietrze. Ulga podatkowa na termomodernizację

Sztandarowy rządowy program walki ze smogiem ledwie ruszył, a już przejdzie zmiany. Od stycznia wprowadzona zostanie ulga podatkowa na wydatki na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)
- Paląc w przestarzałych piecach złej jakości paliwem trujemy siebie i sąsiadów - mówił minister Kowalczyk.

W związku z ulgą podatkową, nad którą pracuje Senat, zmodyfikowany zostanie także program Czyste powietrze. Poinformował o tym minister środowiska Henryk Kowalczyk na środowej konferencji prasowej.

- Modyfikacja będzie polegała na zmniejszeniu dotacji, a w to miejsce zastąpienie dotacji ulgą podatkową - wyjaśnił Kowalczyk. - Pragnę zagwarantować, że na pewno beneficjenci na tym nie stracą, wręcz mogą zyskać 1 czy 2 proc. - zapewnił minister.

Ulga ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Wideo: smog atakuje także w domu. Mamy rozwiązanie

Kowalczyk dodał, że "na przykład 60-procentowa dotacja będzie zamieniona na dotację trochę mniejszą plus ulga podatkowa". - Dla osób, które nie płacą PIT, dotacja będzie zachowana zgodnie z tym, co jest. Ta korekta będzie dotyczyć tylko tych, którzy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej - podkreślił.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać płatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, płacący 19-proc. liniową stawkę podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na termomodernizację.

Szef resortu środowiska przekazał też, że może już w przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisze porozumienie o udostępnieniu środków na realizację programu z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

- Od początku września w całej Polsce realizowaliśmy cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat Programu Czyste Powietrze, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób - pochwalił się minister. - Ich efektem jest ponad 12 tys. złożonych wniosków oraz ponad 70 tys. zarejestrowanych kont na portalu Beneficjenta - podkreślił.

- W realizacji Programu Czyste Powietrze bardzo ważna jest edukacja, stąd naszym kolejnym działaniem jest kampania społeczna "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!", poprzez którą chcemy wyjaśniać przyczyny złej jakości powietrza w Polsce i pokazywać jak możemy im przeciwdziałać - wyjaśnił Kowalczyk.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld złotych (finansowanie w formie dotacji lub pożyczek). Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: #smogalert, walka ze smogiem, program czyste powietrze, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2018

MarekKByłem ostatnio w urzędzie. Na każdą inwestycję mam posiadać na piśmie 3 wyceny od różnych firm. Mam wybrać tą najlepszą, teraz na jakiej podstawie … Czytaj całość

21-11-2018

deck"Modyfikacja będzie polegała na zmniejszeniu dotacji (…)- Pragnę zagwarantować, że na pewno beneficjenci na tym nie stracą, wręcz mogą zyskać 1 czy 2 … Czytaj całość

22-11-2018

bnJuż widzę te tłumy pędzące po dotację. Wpierw trzeba wyłożyć własną kasę a później można otrzymać zwrot.

Rozwiń komentarze (7)