Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zmiany w programie Czyste powietrze. Ulga podatkowa na termomodernizację

7
Podziel się:

Sztandarowy rządowy program walki ze smogiem ledwie ruszył, a już przejdzie zmiany. Od stycznia wprowadzona zostanie ulga podatkowa na wydatki na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

- Paląc w przestarzałych piecach złej jakości paliwem trujemy siebie i sąsiadów - mówił minister Kowalczyk.
- Paląc w przestarzałych piecach złej jakości paliwem trujemy siebie i sąsiadów - mówił minister Kowalczyk. (PAP/Paweł Supernak)

W związku z ulgą podatkową, nad którą pracuje Senat, zmodyfikowany zostanie także program Czyste powietrze. Poinformował o tym minister środowiska Henryk Kowalczyk na środowej konferencji prasowej.

- Modyfikacja będzie polegała na zmniejszeniu dotacji, a w to miejsce zastąpienie dotacji ulgą podatkową - wyjaśnił Kowalczyk. - Pragnę zagwarantować, że na pewno beneficjenci na tym nie stracą, wręcz mogą zyskać 1 czy 2 proc. - zapewnił minister.

Ulga ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Zobacz także: Wideo: smog atakuje także w domu. Mamy rozwiązanie

Kowalczyk dodał, że "na przykład 60-procentowa dotacja będzie zamieniona na dotację trochę mniejszą plus ulga podatkowa". - Dla osób, które nie płacą PIT, dotacja będzie zachowana zgodnie z tym, co jest. Ta korekta będzie dotyczyć tylko tych, którzy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej - podkreślił.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać płatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, płacący 19-proc. liniową stawkę podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na termomodernizację.

Szef resortu środowiska przekazał też, że może już w przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisze porozumienie o udostępnieniu środków na realizację programu z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

- Od początku września w całej Polsce realizowaliśmy cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat Programu Czyste Powietrze, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób - pochwalił się minister. - Ich efektem jest ponad 12 tys. złożonych wniosków oraz ponad 70 tys. zarejestrowanych kont na portalu Beneficjenta - podkreślił.

- W realizacji Programu Czyste Powietrze bardzo ważna jest edukacja, stąd naszym kolejnym działaniem jest kampania społeczna "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!", poprzez którą chcemy wyjaśniać przyczyny złej jakości powietrza w Polsce i pokazywać jak możemy im przeciwdziałać - wyjaśnił Kowalczyk.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld złotych (finansowanie w formie dotacji lub pożyczek). Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
cdn
5 lata temu
Ja zmienię piec na gazowy lub ogrzewanie elektryczne... a tu podwyżki gazu i prądu!!! Super pomyślane!!!!
dno i kilo mu...
5 lata temu
Osiedla i wspolnoty pala gazem lub z cieplowni, a smierdzaca patologia z domow jednorodzinnych palaca nocami smieci, jeszcze dostaje ulgi !
ggg
5 lata temu
1-2% , czysta propaganda
MarekK
5 lata temu
Byłem ostatnio w urzędzie. Na każdą inwestycję mam posiadać na piśmie 3 wyceny od różnych firm. Mam wybrać tą najlepszą, teraz na jakiej podstawie urzędnik na kontroli zgodzi się ze mną a na jakiej nie zgodzi...tysiące dokumentów do trzymania w razzie kontroli. W UK rząd również zrobił podobną akcję, ale znacznie rozsądniejszą- ocieplili domy i bloki tym kto chciał. Rząd podpisał umowy z firmami na wykonanie takich prac za ustaloną cenę. Po czym te firmy chodziły od domu do domu. Ja się zgodziłem, dostałem pismo do podpisania za tydzień wpadło 2 panów w jeden dzień wełna na strych, ocieplenie ścian sposobem wpuszczania ocieplenia między ściany. Po miesiącu pojawił się kontroler z urzędu miasta. Zadał mi kilka pytań, wszedł na dach, sprawdził czy są ślady po nawiertach na ścianach. I tyle nawet pensa nie wydałem ani nie latałem po mieście za firmami czy po hurtowniach za materiałem.
bn
5 lata temu
Już widzę te tłumy pędzące po dotację. Wpierw trzeba wyłożyć własną kasę a później można otrzymać zwrot.