Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w ofe
08.04.2011 07:15

Zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Opozycja chce zaskarżyć podpisaną przez prezydenta ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

PiS i PJN prawdopodobnie zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zmniejszającą składkę do OFE.

_ - Wszyscy spodziewali się takiej decyzji. Wcześniej był rozegrany spektakl na potrzeby mediów. Chodziło o pokazanie, że prezydent pochyla się nad problemem emerytur _ - powiedziała Szydło.

_ - Mamy wątpliwości czy ustawa została przyjęta w trybie konstytucyjnym. Nasi eksperci zastanawiają się nad tym czy powinniśmy ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Czekaliśmy na podpis prezydenta. Będziemy teraz podejmować decyzje _ - powiedziała posłanka PiS.

Zgodnie z ustawą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będą stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS.

_ - Od początku byliśmy jedynym klubem, który wprost opowiadał się przeciwko tej ustawie. Ta ustawa jest zła i jest skokiem na emerytury Polaków _ - powiedział Jan Filip Libicki z PJN. Poseł podkreślił, że jedyną drogą, która _ pozostaje, jest złożenie wniosku do TK _.

Jak powiedział, wniosek będzie gotowy w ciągu kilku dni, a posłowie PJN zaczynają zbierać pod nim podpisy. Jego zdaniem, wniosek może trafić do TK w ciągu 10 dni do 2 tygodni.

Także Szydło krytycznie odniosła się do założeń ustawy. _ To odłożenie w czasie problemów, które są przed nami. Rząd potrzebował pieniędzy na zbilansowanie tegorocznego budżetu _ - uważa wiceszefowa PiS.

Szydło poinformowała, że senatorowie PiS złożyli własny projekt w sprawie OFE, odrzucony wcześniej w Sejmie. Projekt PiS zakładał, że każdy wchodzący na rynek pracy mógłby zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy też przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filara.

_ - Na pewno po wyborach, jeśli PiS będzie tworzyło rząd, będziemy próbowali nasz projekt wprowadzić _ - zapowiedziała.

SLD jeszcze się zastanawia

[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maleja;szanse;na;wyzsze;i;bezpieczniejsze;emerytury,73,0,808265.html) "Maleją szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury"
Decyzję czy zaskarżyć zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego klub SLD podejmie w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.Politycy SLD będą chcieli w tej sprawie porozmawiać m.in. z PKPP Lewiatan, która apelowała do prezydenta o zawetowanie lub zaskarżenie ustawy zmieniającej OFE.

Kalita zapowiedział również, że w najbliższych dniach Sojusz będzie apelował do prezydenta, by ujawnił ekspertyzy prawne, w oparciu o które podpisał w czwartek ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym.

Sojusz proponował, by osoby urodzone po 31 grudnia 1980 r. odprowadzały 5 proc. składki do OFE, a nie, jak chce rząd - 2,3 proc. Inna propozycja SLD miała umożliwić powrót do ZUS osobom urodzonym w latach 1949-1968, które - w chwili wejścia w życie reformy emerytalnej - mogły zdecydować, czy chcą oszczędzać w OFE, czy też nie.

*Krytyczny także były prezes Trybunału *

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że podpisana przez prezydenta ustawa obniżająca składkę do OFE zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Według Jerzego Stępnia ustawa jest sprzeczna między innymi z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Narusza równiez prawa nabyte.

Profesor Stępień wyraził przekonanie, że ustawa z pewnością zostanie zaskarżona, jeśli nie przez Rzecznika Praw Obywatelskich, to przez profesora Balcerowicza albo przez partnerów społecznych

Przypomniał o apelu do prezydenta, by upublicznił ekspertyzy wskazujące, że zmiany w OFE są zgodne z konstytucją. Pod apelem podpisał się też między innymi profesor Leszek Balcerowicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi tak bardzo zależało na zmianach w OFE? Gdyby nie obniżka składek do OFE, Polaków czekałaby zapewne szybka podwyżka podatków. - Chodziło tylko o to, żeby dorobić do tego jakieś uzasadnienie - mówi prof. Marian Noga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t137043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;ofe;przesadzone;komorowski;podpisal;ustawe,156,0,808092.html) Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę Zrobił to wbrew apelom ekonomistów. Więcej naszych składek trafi do ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
Tagi: zmiany w ofe, ofe, emerytury, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz