Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

Opozycja chce zaskarżyć podpisaną przez prezydenta ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego
(prezydent.pl/GFDL)

PiS i PJN prawdopodobnie zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zmniejszającą składkę do OFE.

_ - Wszyscy spodziewali się takiej decyzji. Wcześniej był rozegrany spektakl na potrzeby mediów. Chodziło o pokazanie, że prezydent pochyla się nad problemem emerytur _ - powiedziała Szydło.

_ - Mamy wątpliwości czy ustawa została przyjęta w trybie konstytucyjnym. Nasi eksperci zastanawiają się nad tym czy powinniśmy ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Czekaliśmy na podpis prezydenta. Będziemy teraz podejmować decyzje _ - powiedziała posłanka PiS.

Zgodnie z ustawą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będą stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS.

_ - Od początku byliśmy jedynym klubem, który wprost opowiadał się przeciwko tej ustawie. Ta ustawa jest zła i jest skokiem na emerytury Polaków _ - powiedział Jan Filip Libicki z PJN. Poseł podkreślił, że jedyną drogą, która _ pozostaje, jest złożenie wniosku do TK _.

Jak powiedział, wniosek będzie gotowy w ciągu kilku dni, a posłowie PJN zaczynają zbierać pod nim podpisy. Jego zdaniem, wniosek może trafić do TK w ciągu 10 dni do 2 tygodni.

Także Szydło krytycznie odniosła się do założeń ustawy. _ To odłożenie w czasie problemów, które są przed nami. Rząd potrzebował pieniędzy na zbilansowanie tegorocznego budżetu _ - uważa wiceszefowa PiS.

Szydło poinformowała, że senatorowie PiS złożyli własny projekt w sprawie OFE, odrzucony wcześniej w Sejmie. Projekt PiS zakładał, że każdy wchodzący na rynek pracy mógłby zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy też przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filara.

_ - Na pewno po wyborach, jeśli PiS będzie tworzyło rząd, będziemy próbowali nasz projekt wprowadzić _ - zapowiedziała.

SLD jeszcze się zastanawia

[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maleja;szanse;na;wyzsze;i;bezpieczniejsze;emerytury,73,0,808265.html) "Maleją szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury"
Decyzję czy zaskarżyć zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego klub SLD podejmie w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.Politycy SLD będą chcieli w tej sprawie porozmawiać m.in. z PKPP Lewiatan, która apelowała do prezydenta o zawetowanie lub zaskarżenie ustawy zmieniającej OFE.

Kalita zapowiedział również, że w najbliższych dniach Sojusz będzie apelował do prezydenta, by ujawnił ekspertyzy prawne, w oparciu o które podpisał w czwartek ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym.

Sojusz proponował, by osoby urodzone po 31 grudnia 1980 r. odprowadzały 5 proc. składki do OFE, a nie, jak chce rząd - 2,3 proc. Inna propozycja SLD miała umożliwić powrót do ZUS osobom urodzonym w latach 1949-1968, które - w chwili wejścia w życie reformy emerytalnej - mogły zdecydować, czy chcą oszczędzać w OFE, czy też nie.

Krytyczny także były prezes Trybunału

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że podpisana przez prezydenta ustawa obniżająca składkę do OFE zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Według Jerzego Stępnia ustawa jest sprzeczna między innymi z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Narusza równiez prawa nabyte.

Profesor Stępień wyraził przekonanie, że ustawa z pewnością zostanie zaskarżona, jeśli nie przez Rzecznika Praw Obywatelskich, to przez profesora Balcerowicza albo przez partnerów społecznych

Przypomniał o apelu do prezydenta, by upublicznił ekspertyzy wskazujące, że zmiany w OFE są zgodne z konstytucją. Pod apelem podpisał się też między innymi profesor Leszek Balcerowicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi tak bardzo zależało na zmianach w OFE? Gdyby nie obniżka składek do OFE, Polaków czekałaby zapewne szybka podwyżka podatków. - Chodziło tylko o to, żeby dorobić do tego jakieś uzasadnienie - mówi prof. Marian Noga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t137043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;ofe;przesadzone;komorowski;podpisal;ustawe,156,0,808092.html) Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę Zrobił to wbrew apelom ekonomistów. Więcej naszych składek trafi do ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)