Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Maleją szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury"

0
Podziel się:

Balcerowicz: Dzień podpisania przez prezydenta zmian w OFE, jest złym dniem dla demokratycznego państwa prawa w Polsce.

"Maleją szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury"
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

_ To zły dzień dla demokratycznego państwa prawa w Polsce _ - napisał prof. Leszek Balcerowicz w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania ubezpieczeń społecznych. Profesor wydał oświadczenie przekazane mediom.

Profesor napisał, że ustawa ta jest oparta na _ nierzetelnym uzasadnieniu i niewiarygodnej analizie skutków wprowadzenia jej w życie _. Stwierdził, że prezydent pominął nie tylko zasadnicze zastrzeżenia niezależnych ośrodków ekonomicznych i partnerów społecznych, ale i podstawowe wątpliwości ekspertów prawnych odnośnie zgodności ustawy z Konstytucją.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t137043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;ofe;przesadzone;komorowski;podpisal;ustawe,156,0,808092.html) Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę
O wątpliwościach w tej sprawie rozmawiał podczas debaty telewizyjnej z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

_ Prezydent podpisał się pod ustawą zmieniającą zasady funkcjonowania ubezpieczeń społecznych, która jest oparta na nierzetelnym uzasadnieniu i niewiarygodnej analizie skutków wprowadzenia jej w życie _ - napisał przewodniczący Rady Fundacji FOR.

Według niego wbrew twierdzeniom projektodawców ustawa zmniejszy szanse na wyższe i bardziej bezpieczne emerytury w przyszłości.

Balcerowicz uważa też, że podpisując ustawę prezydent pominął zarówno _ zasadnicze zastrzeżenia _ niezależnych ośrodków ekonomicznych i partnerów społecznych, ale i _ podstawowe wątpliwości _ ekspertów prawnych odnośnie zgodności ustawy z konstytucją.

Zmiany wejdą w życie od maja

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym zmniejszającą składkę do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. Składka do OFE będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej (liczonej od podstawy opodatkowania)
dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc.

Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r. Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/prezydent;nie;zawiedzie;rzadu;podpisze;ustawe;o;zmianach;w;ofe,222,0,804830.html) Prezydent nie zawiedzie rządu. Podpisze ustawę o zmianach w OFE - _ Z pewnością nie ma takich powodów, żeby tę ustawę - ze względów merytorycznych - zawetować _ - oświadczyła prezydencka minister Irena Wóycicka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/prezydent;nie;zawiedzie;rzadu;podpisze;ustawe;o;zmianach;w;ofe,222,0,804830.html) Prezydent nie zawiedzie rządu. Podpisze ustawę o zmianach w OFE - _ Z pewnością nie ma takich powodów, żeby tę ustawę - ze względów merytorycznych - zawetować _ - oświadczyła prezydencka minister Irena Wóycicka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi tak bardzo zależało na zmianach w OFE? Gdyby nie obniżka składek do OFE, Polaków czekałaby zapewne szybka podwyżka podatków. - Chodziło tylko o to, żeby dorobić do tego jakieś uzasadnienie - mówi prof. Marian Noga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135312.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/polski;emeryt;zyje;za;pol;sredniej;krajowej;gorzej;niz;w;kryzysie,129,0,798593.html) Polski emeryt żyje za pół średniej krajowej. Gorzej niż w kryzysie Na Islandii i w zadłużonej Grecji emeryci dostają 100 i 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)