Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Eksperci kancelarii prezydenta analizują propozycje

0
Podziel się:

Jak na razie jest za wcześnie na ocenę opcji przedstawionych w raporcie.

Zmiany w OFE. Eksperci kancelarii prezydenta analizują propozycje
(PAP/Paweł Supernak)

Eksperci Kancelarii Prezydenta analizują propozycje resortów pracy i finansów dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych - poinformowała minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Wóycicka pytana o ocenę propozycji wyboru między OFE a ZUS, powiedziała, że eksperci, doradcy kancelarii bardzo dogłębnie analizują ten problem.

_ - Są różne aspekty, to jest kwestia wyboru ubezpieczonych, ale też i kwestia bezpieczeństwa socjalnego i kwestia wpływu tych rozwiązań na giełdę i gospodarkę _ - powiedziała minister. Jej zdaniem na razie jest jednak za wcześnie na ocenę propozycji zawartych w raporcie dotyczącym systemu emerytalnego. _ - To wymaga bardzo pogłębionych analiz _ - zaznaczyła.

W ubiegłą środę ministrowie pracy i finansów zaprezentowali dokument pt. _ Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu _, który zawiera wariantowe rekomendacje zmian dotyczących oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Pierwszy wariant przewiduje likwidację części nieakcyjnej (obligacyjnej) OFE. Środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone z OFE do ZUS. Ich równowartość trafiałaby na subkonta przyszłych emerytów i byłaby waloryzowana na tych samych zasadach, jak obecnie zgromadzone tam środki. Składka przekazywana OFE wzrosłaby do poziomu 2,92 proc. OFE miałyby prawo inwestować dowolną część swoich aktywów w akcje i zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.

Drugi wariant zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć. Jeżeli ktoś nie wybierze OFE, jego składka w całości będzie trafiać na subkonto w ZUS. Osoby, które już odprowadzają składki emerytalne, będą mogły zdecydować, czy chcą nadal pozostać uczestnikiem OFE, czy przenieść całą składkę i zgromadzone aktywa do ZUS. Na podjęcie decyzji o pozostaniu w OFE każdy ubezpieczony miałby 3 miesiące. Brak decyzji będzie skutkował przeniesieniem aktywów i kapitału z OFE do ZUS.

Zgodnie z trzecim wariantem, tzw. dobrowolnością _ plus _, ubezpieczony mógłby zdecydować się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 proc., albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS (17,52 proc.). Pozostała 2-proc. część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 proc. składki. W sumie składka emerytalna od wynagrodzenia wyniosłaby 21,52 proc., z czego 17,52 proc. pozostałoby w ZUS, a 4 proc. trafiłoby do OFE.

Ponadto planuje się przyjęcie, że emerytury z OFE byłyby wypłacane przez ZUS. Zastosowanie ma mieć w tym wypadku reguła tzw. suwaka bezpieczeństwa, zgodnie z którym na 10 lat przed przejściem na emeryturę oszczędności zgromadzone w OFE byłyby stopniowo (1/10 rocznie) przekazywane na subkonta w ZUS. Kapitał przenoszony na subkonto podlegałby obecnym zasadom waloryzacji. Reguła _ suwaka bezpieczeństwa _ nie miałaby zastosowania w przypadku wyboru trzeciego wariantu zmian w OFE.

Wprowadzenie zmian, zdaniem autorów publikacji korzystnie wpłynie na wysokość emerytur, zapewni dopływ środków do gospodarki i przyczyni się do obniżenia długu publicznego i zrównoważenia funduszu emerytalnego w ZUS. Zmiany mają też doprowadzić do prawdziwej konkurencji między OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak zmiany w OFE wpłyną na emerytury? Zobacz opis wszystkich trzech wariantów rekomendowanych przez rząd.
Komorowski o OFE. "Będę zadawał pytania" Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że zmiany w systemie emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie.
Gomułka: Tworzymy tam nowy dług publiczny Eksperci uważają, ze nie należy robić dalszych manewrów z OFE, ponieważ powiększy to jeszcze bardziej deficyt FUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)