Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w OFE. Marek Belka ocenia dezycję rządu

0
Podziel się

Będziemy przypominać premierowi, ministrowi finansów i rządowi, iż wybór konkretnych rozwiązań musi brać pod uwagę stabilność systemu finansowego i rynku kapitałowego - oświadczył Marek Belka.

Zmiany w OFE. Marek Belka ocenia dezycję rządu
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bErJznOt

W konsekwencji zmian w systemie emerytalnym, dla NBP bardzo istotna jest stabilność finansowa między innymi polskich instytucji finansowych - powiedział szef NBP Marek Belka. Dodał, że zwróci się do ministra finansów o ocenę potencjalnego wpływu tych rozwiązań na rynki.

Szef NBP na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, pytany przez dziennikarzy o ocenę zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska zmian w systemie emerytalnym powiedział, że na razie nie jest w stanie dokonać ich głębszej analizy. _ Z planem nie mieliśmy okazji się zapoznać. Opieraliśmy się na przekazach agencyjnych _ - dodał.

_ - Powtórzę to, co mówiłem wcześniej. Dla NBP bardzo istotna jest stabilność finansowa, zarówno stabilność polskich instytucji finansowych w tym banków, które posiadają istotne pakiety obligacji Skarbu Państwa, jak i rynków kapitałowego i papierów wartościowych _ - zaznaczył Belka.

bErJznOv

Ocenił, że zapowiadane przez premiera zmiany mogą mieć istotny wpływ, choć wszystko będzie zależało od szczegółów planu. _ Tu akurat diabeł tkwi w szczegółach _ - podkreślił szef NBP.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m280638.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/skok;na;pieniadze;z;ofe;rzad;zabiera;nam;150;miliardow;zlotych,14,0,1375502.html) *Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych * O tym, jak oszczędzać dalej, zdecydujemy sami. Będą jednak poważne zmiany w dziedziczeniu środków. - Będziemy przypominać premierowi, ministrowi finansów i rządowi, iż wybór konkretnych rozwiązań musi brać pod uwagę stabilność systemu finansowego, rynku kapitałowego i rynku SPW. To są rzeczy, które usilnie będziemy monitować i będziemy się zwracać także do ministra finansów o oceny potencjalnego wpływu różnych rozwiązań na te rynki _ - zapowiedział Belka.

Z przedstawionych przez premiera Donalda Tuska propozycji zmian w systemie emerytalnym wynika, że część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie. Zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez zmiany w OFE niepewność rynku... _ Do tej pory rynek kapitałowy funkcjonował na pewnego rodzaju kroplówce i było jasne, że to wspomaganie wcześniej czy później zniknie - komentuje polityk. _
ZUS przekazał do OFE 443,2 mln zł Od początku 2013 roku przekazano OFE 7 mld 262,72 mln zł. Transfery do OFE w 2012 roku wyniosły 8 mld 018,51 mln zł.
Przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS to grabież! _ 'Nie' dla nacjonalizacji tych pieniędzy i 'nie' dla wrzucenia ich do czarnej dziury. _
bErJznOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)