Notowania

ofe
22.12.2011 06:00

Znów będą majstrować przy naszych emeryturach?

Czym grozi porażka Polski przez unijnym trybunałem pisze Bartłomiej Dwornik.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ledwie pogodziliśmy się z jednymi zmianami w zasadach funkcjonowania OFE, a już na horyzoncie pojawiają się kolejne. Polska przegrała w Luksemburgu batalię o wiązanie funduszom rąk.

Spór toczył się o 5 procent. Tylko tyle z powierzonych przez nas oszczędności Otwarte Fundusze Emerytalne mogły inwestować na zagranicznych rynkach. Bruksela od dwóch lat spierała się z Warszawą o niezgodność tego limitu z unijnym prawem. Wreszcie postawiła na swoim - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że takie ograniczenie faktycznie narusza zasadę swobody przepływu kapitału.

Z jednej strony perspektywa jest niby atrakcyjna - na świecie jest bez wątpienia mnóstwo bardziej atrakcyjnych opcji inwestowania, niż akcje na warszawskiej giełdzie czy obligacje Skarbu Państwa. A więc potencjalny zysk, z którego skorzysta również polski emeryt, mógłby być większy. Tyle, że ryzyko - zwłaszcza w niepewnych czasach - również jest odpowiednio wyższe.

*Jak radzi sobie Twój fundusz emerytalny? *[ ( http://static1.money.pl/i/a/143/199823.gif ) ]Porównuj OFE w Money.pl(http://www.money.pl/emerytury/porownanie/)

Choć zapewne nie zabraknie ryzykantów, którzy będą chcieli próbować. Właśnie dlatego, z dwojga złego, nawet te okrojone wiosną składki do OFE, wolałbym jednak widzieć w Polsce. Nawet kosztem mniejszego zysku, bo rynki finansowe potrafią skutecznie udowodnić prawdziwość przysłowia _ chytry dwa razy traci _. Wystarczyło, żebyśmy w nieodpowiednim momencie zainwestowali oszczędności w atrakcyjne, greckie obligacje...

Wprawdzie zniesienie funduszom limitu inwestycji zagranicznych warszawska giełda - z której kapitał OFE mógłby popłynąć w świat - jakoś zapewne wytrzyma. Tak jak nie sprawdziły się - jak dotąd - czarne scenariusze katastrofy po zmniejszeniu z 7,3 do 2,3 proc. trafiającej do OFE składki emerytalnej. Ale mimo wszystko - inwestując u siebie, wspieramy własne firmy. Te same, w których dziś przyszli emeryci pracują i to niedługo o dwa lata dłużej.

Więcej o emeryturach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi tak bardzo zależało na zmianach w OFE? Gdyby nie obniżka składek do OFE, Polaków czekałaby zapewne szybka podwyżka podatków. - Chodziło tylko o to, żeby dorobić do tego jakieś uzasadnienie - mówi prof. Marian Noga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 mld złotych mniej na GPW Takiej kwoty w ciągu najbliższych 10 lat fundusze nie zainwestują, jeśli w życie wejdzie projekt Michała Boniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/wyzszy;wiek;emerytalny;co;to;dla;nas;oznacza,140,0,976012.html) Emerytury wyższe. Ale czy na tym zyskasz? Zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego niesie dwie wiadomości złe i dwie dobre.

autor jest redaktorem Money.pl

Tagi: ofe, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz