Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZUS wypłaca każdemu stulatkowi 3,4 tys. zł brutto

29
Podziel się:

Tzw. honorowe świadczenie otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków, wszyscy, którzy ukończyli 100 lat. Jest ono wypłacane dożywotnio.

ZUS wypłaca każdemu stulatkowi 3,4 tys. zł brutto
(Shutterstock/Marco Antonio)

Ponad 3,4 tys. zł brutto to wysokość honorowego świadczenia, które ZUS co miesiąc wypłaca każdemu, kto skończył 100 lat. W Polsce żyje dziś 2,3 tys. stulatków, a ich liczba z każdym rokiem rośnie. W 2013 r. ZUS na świadczenia honorowe wydał 76,5 mln zł. W 2035 r. ma to być ponad 626 mln zł.

Tzw. honorowe świadczenie otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków, wszyscy, którzy ukończyli 100 lat. Jest ono wypłacane dożywotnio. - Świadczenie to dostają także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty - poinformowała rzeczniczka Regionalnego ZUS Województwa Dolnośląskiego Iwona Kowalska.

W przypadku osób, które nigdy nie były zatrudnione, niezbędne jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. - To konieczne, ponieważ takie osoby nie znajdują się w systemie ZUS - dodała Kowalska.

W Polsce żyje dziś 2,3 tys. osób, które otrzymują świadczenia honorowe. Według statystyk przedstawionych przez ZUS z roku na rok ta liczba jest większa. W 2007 r. żyło w Polsce 1,4 tys. stulatków, a w 2035 r., według prognoz ZUS, będzie ich 9,7 tys.

Rzeczniczka podała, że liczba wypłaconych świadczeń honorowych wzrosła od 2009 r. niemal dwukrotnie. - W 2013 r. ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 r. będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł - poinformowała Kowalska.

Obecnie wysokość świadczenia honorowego to ponad 3,4 tys. brutto. Kwota ta ustalana jest corocznie. Jest to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

W Polsce po raz pierwszy świadczenia honorowe dla stulatków wypłacono w latach 70. XX w. Wtedy to świadczenie otrzymało 500 osób. Od 2006 r. wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie, której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
T.
8 lat temu
Tutaj to bym dokładnie przyjrzałbym się metrykom urodzenia oraz daty ich wystawienia. Za dawnych czasach panowania bolszewizmu i zawieruch wojennych młodzi wówczas ludzie z różnych przyczyn masowo dodawali sobie lata nie posiadając żadnych dokumentów potwierdzających datę ich urodzenia. Ich domy były palone ,dobytek doszczętnie razem z dokumentami niszczony. Zaś później ,zaraz po wojnie dokumenty tożsamości ustanawiane były na podstawie tego co sami mówili. Niejeden dzisiejszy stulatek czy stulatka wyglądają na ... z górą 80-latka.
Andrzej obiek...
8 lat temu
626 milionow zl dla ZUS to jak dla emeryta 626zl miesiecznie ,czyli kropla wody w oceanie.
Niedowiarek
8 lat temu
Ktoś tu chyba nie umie liczyć albo honorowe emerytury dostają jeszcze inne osoby niż 100 latkowie. Bo 2300 osób x 3400 zł = 7 820 000 zł A gdzie pozostałe 68 680 000 zł ?
Kazik z kauja...
8 lat temu
Ich liczba rosnie bo w czasie wojny dopisali im po 10 lat. ....
dan227
8 lat temu
Życzę tym stulatkom dużo zdrowia. Proszę o artykuł na temat tego ile osób płacących składki nie doczekało się emerytury lub pobierało ją 2-3 lata.
...
Następna strona