Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS daj nam LUZ

0
Podziel się:

8 miliardów złotych. Na tyle rząd szacuje braki ZUS-u na emerytury dla przedsiębiorców. Szacuje, bowiem nie przedstawił dotąd żadnych wyliczeń, które wskazywałyby, że w przyszłości tych pieniędzy miałoby zabraknąć. Money.pl, radio PiN i Konfederacja Pracodawców Polskich chcą, aby rząd wycofał się z propozycji zwiększenia składki na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców.

ZUS daj nam LUZ
bETIyLkl

„Chcemy, by rząd wycofał ten projekt (...) koncepcja ta jest ze wszech miar głupia i nieprzemyślana” – powiedział prezydent KPP Andrzej Malinowski.

Obecnie najniższa składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - płacona przez przedsiębiorców - wynosi niecałe 700 zł miesięcznie. Rząd zamiera zafundować im podwyżkę o minimum 137 zł, czyli o blisko 30 proc.. Podwyżka będzie już dotyczyć przedsiębiorców, którzy uzyskują całkowity dochód na poziomie 2,2 tys. zł miesięcznie.Obliczyliśmy, że podwyższenie wymiaru podstawy składki spowoduje wzrost kosztów działania 37 proc. przedsiębiorców.

Według prezydenta Malinowskiego, jest to typowe szkodnictwo gospodarcze, bowiem wielu przedsiębiorców będzie zmuszonych do zmniejszenia zatrudnienia, część splajtuje, bądź powiększy szarą strefę. Straci na tym i FUS i budżet, bowiem pieniądze zamiast wpływać i zasilać finanse publiczne, będą z nich uciekać.

bETIyLkn

„Jeśli parlament poprze projekt ustawy, będzie to oznaczało, że obydwie instytucje (chodzi o rząd i parlament – przyp. autorki) działają wbrew interesom państwa. Rząd musi natychmiast wycofać projekt z parlamentu” – grzmi Malinowski.

Prezydent KPP proponuje, aby minister polityki socjalnej Krzysztof Pater, zanim zgłosi jakąkolwiek – jak się wyraził „światłą” – propozycję zmian dotyczącą finansów przedsiębiorców, sam spróbował swoich sił jako przedsiębiorca.

Według informacji przedstawianych przez ministra Patera, ok. 2/3 prowadzących działalność gospodarczą nie odczuje podwyżek, a ok. 20 proc. odczuje wzrost składek o połowę, wynikać to będzie ze wzrostu wydajności pracy, do której ta podwyżka będzie mobilizować przedsiębiorców.

bETIyLkO
emerytury
firma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)