Notowania

prawo
09-06-2018 (09:15)

Związki zawodowe dla pracowników na "śmieciówkach". Sejm przegłosował nowe prawo

Pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach będą mogli należeć do związków zawodowych. Zmiany w ustawie to efekt wyroku trybunału konstytucyjnego, który uznał, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny

Pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach będą mogli należeć do związków zawodowych. Zmiany w ustawie to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy.

Do związków zawodowych będą mogły należeć osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione. Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Związkowcy wykazywali, że zapisana w Ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdzili, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

Sprawozdawca pięcioosobowego składu orzekającego sędzia Marek Zubik powiedział w uzasadnieniu, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać".

Zobacz też: Bunt w skarbówce? Związkowcy chcą wyższych pensji

Nowelizacja ustawy czeka teraz na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, związki zawodowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2018

asmTen komunistyczny twór w postaci związków zawodowych powinien być zdelegalizowany. Nic nie wnosi pożytecznego dla normalnych pracowników a przyciąga … Czytaj całość

10-06-2018

jajoObecnie kierownictwo każdego związku zawodowego to banda cwaniaków załatwiających swoje sprawy pod ochroną prawną.Pracownicy to widzą i coraz częściej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)