Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Związki zawodowe dla pracowników na "śmieciówkach". Sejm przegłosował nowe prawo

Związki zawodowe dla pracowników na "śmieciówkach". Sejm przegłosował nowe prawo

Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny Fot. REPORTER
Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny

Pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach będą mogli należeć do związków zawodowych. Zmiany w ustawie to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy.

Do związków zawodowych będą mogły należeć osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione. Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Czytaj też: W LOT wciąż trwa spór. "Nie damy się zastraszyć" - mówią związki zawodowe. "Żądania są nierealne" odpowiada zarząd

Związkowcy wykazywali, że zapisana w Ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdzili, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

Sprawozdawca pięcioosobowego składu orzekającego sędzia Marek Zubik powiedział w uzasadnieniu, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać".

Zobacz też: Bunt w skarbówce? Związkowcy chcą wyższych pensji

 

Nowelizacja ustawy czeka teraz na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

związki zawodowe, opzz, śmieciówki
Czytaj także
Polecane galerie
jajo
2018-06-10 16:55
Obecnie kierownictwo każdego związku zawodowego to banda cwaniaków załatwiających swoje sprawy pod ochroną prawną.Pracownicy to widzą i coraz częściej wypisują się z tego cyrku.
asm
2018-06-09 18:57
Ten komunistyczny twór w postaci związków zawodowych powinien być zdelegalizowany. Nic nie wnosi pożytecznego dla normalnych pracowników a przyciąga tylko nierobów.