Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Związki zawodowe dla pracowników na "śmieciówkach". Sejm przegłosował nowe prawo

2
Podziel się:

Pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach będą mogli należeć do związków zawodowych. Zmiany w ustawie to efekt wyroku trybunału konstytucyjnego, który uznał, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy.

Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny
Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny (REPORTER)

Pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach będą mogli należeć do związków zawodowych. Zmiany w ustawie to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy.

Do związków zawodowych będą mogły należeć osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione. Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Związkowcy wykazywali, że zapisana w Ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdzili, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

Sprawozdawca pięcioosobowego składu orzekającego sędzia Marek Zubik powiedział w uzasadnieniu, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać".

Zobacz też: Bunt w skarbówce? Związkowcy chcą wyższych pensji

Nowelizacja ustawy czeka teraz na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
jajo
4 lata temu
Obecnie kierownictwo każdego związku zawodowego to banda cwaniaków załatwiających swoje sprawy pod ochroną prawną.Pracownicy to widzą i coraz częściej wypisują się z tego cyrku.
asm
4 lata temu
Ten komunistyczny twór w postaci związków zawodowych powinien być zdelegalizowany. Nic nie wnosi pożytecznego dla normalnych pracowników a przyciąga tylko nierobów.